Unia Europejska
O Nas rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

CYBERSEC - podsumowanie

Utworzenie przez NATO wspólnych oddziałów zajmujących się cyberbezpieczeństwem, zacieśnienie i zwiększenie efektywności współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa między sektorem publicznym i prywatnym, stworzenie skutecznych mechanizmów zwiększających poziom cyberbezpieczeństwa dotyczących infrastruktury krytycznej oraz utrzymanie dotychczasowej formuły zarządzenia Internetem - to najważniejsze wnioski płynące z zakończonego w Krakowie CYBERSEC 2015. Forum to największa w Europie konferencja poświęcona problemom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

- Musimy wybrać najlepsze rozwiązania, które wzmocnią poziom cyberbezpieczeństwa. Dlatego warto w tym względzie wymieniać się doświadczeniami i najlepszymi praktykami. CYBERSEC spełnił swoje zadanie i jestem przekonana, że jest to doskonała platforma dzielenia się najlepszymi rozwiązaniami w tym zakresie - mówiła podsumowując CYBERSEC Joanna Świątkowska z Instytutu Kościuszki, dyrektor programowa forum.

Eksperci zgromadzeni na krakowskiej konferencji CYBERSEC wielokrotnie podkreślali, że sprawy cyberbezpieczeństwa powinny przestać być rozpatrywane w oderwaniu od dotychczasowej dyskusji na temat przyszłości Europy czy kontaktów transatlantyckich – Bezpieczeństwo cyberprzestrzeni powinno stać się ważnym tematem międzynarodowych rozmów – zaznaczał w czasie drugiego dnia forum Jurand Drop, wiceminister Administracji i Cyfryzacji. KarstenGeier przedstawiciel niemieckiego MSZ dodawał: – Dziś wszystko jest cyber, ale cyber nie jest wszystkim.


Zdaniem JanrnoLimnella profesora cyberbezpieczeństwa, obszar cyber można nazwać Dzikim Zachodem, gdzie różni bohaterowie robią, co chcą, bez żadnej kontroli - W obszarze cyberbezpieczeństwa linia pomiędzy pokojem, a wojną jest nieustannie zamazywana – podkreślał ekspert uniwersytetu Aalto w Finlandii.


O całościowym i ponadgranicznym spojrzeniu na sprawę cyberbezpieczeństwa mówił Paul Nicholas, dyrektor ds. bezpieczeństwa Microsoft. - Globalne normy bezpieczeństwa państw byłyby najlepszym rozwiązaniem. Pozwoliłyby nam na lepsze zarządzanie ryzykiem w obszarze cyberbezpieczeństwa. Jestem przekonany, że współczesny świat tego potrzebuje.


Uczestnicy Forum zwracali również uwagę na potrzebę bliskiej współpracy w tej sferze między sektorem publicznym a prywatnym - Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to cele państw i biznesu są ze sobą zbieżne, choć często obydwie strony realizują je w odmienny sposób – przekonywał z kolei Chris Gow z CISCO. W podobnym tonie wypowiadał się również wiceprezes zarządu Exatel, Andrzej Tymecki – Wypracowanie efektywnych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa państwa, powinno uwzględniać głosy wszystkich podmiotów, które z tą problematyką stykają się na co dzień – mówił.


Podczas dwóch dni intensywnych debat, CYBERSEC zgromadziło najważniejszych przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji międzynarodowych, NGO oraz przedstawicieli sektora biznesu. Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa składało się z czterech ścieżek tematycznych: PAŃSTWO, WOJSKO, BIZNES i PRZYSZŁOŚĆ. W ścieżce PAŃSTWO, uczestnicy dyskutowali nad najbardziej optymalnym sposobem dostosowania polityk publicznych do nowych cyfrowych realiów. Ścieżka WOJSKO poświęcona była nowym strategiom i doktrynom obronnym, które powinny uwzględniać działania w cyberprzestrzeni. W ścieżce BIZNES, eksperci starali się wypracować rekomendacje dla polityk cyberbezpieczeństwa mające na celu zbudowanie synergii i stałej współpracy w wymiarze publiczno-prywatnym. Z kolei ścieżka PRZYSZŁOŚĆ, umożliwiła analizę kluczowych zagrożeń, szans i wyzwań związanych z przyszłością i dynamicznym rozwojem cyberprzestrzeni.

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa zostało zorganizowane przez Instytut Kościuszki we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, Kraków Convention Bureau i Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń. CYBERSEC objęte zostało honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego. Na liście prelegentów Cybersec znaleźli się między innymi: zastępca sekretarza generalnego NATO, Sorin Ducaru, przedstawiciele kancelarii prezydenta, BBN, resortów Obrony Narodowej, Administracji i Cyfryzacji, MSZ, służb specjalnych. W Krakowie nie zabrakło również ekspertów z Polskich i Europejskich uczelni czy przedstawicieli największych światowych firm informatycznych i teleinformatycznych, a wśród nich firmy dostarczające bezpiecznych rozwiązań, w tym: Microsoft, Cisco, Exatel, Polska Grupa Zbrojeniowa, FireEye, Fidelis Cybersecurity, Fortinet, Enea, KGHM, BGK, PERN "Przyjaźń" S.A., PZU, PKO BP, BalaBit - dla których bezpieczeństwo cybernetyczne infrastruktury krytycznej oraz klientów jest najwyższym priorytetem. Partnerzy merytoryczni CYBERSEC: EY i Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wśród patronów honorowych m.in.: Minister Obrony Narodowej, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Minister Spraw Zagranicznych, Minister Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Skarbu Państwa, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 

Cybersec
Cybersec Instytut Kościuszki
Cybersec
Cybersec Instytut Kościuszki
Cybersec
Cybersec Instutut Kościuszki
Cybersec
Cybersec Insytut Kościuszki
Cybersec
Cybersec Instytut Kościuszki
Cybersec
Cybersec Instytut Kościuszki
Cybersec
Cybersec Instytut Kościuszki
Cybersec
Cybersec Instytut Kościuszki
21724881430_d63b4cbff9_b.jpg
Instytut Kościuszki
21725097218_b9613a142d_b.jpg
Instytut Kościuszki
21725101748_afb4654f50_b.jpg
Instytut Kościuszki
21886791136_83e9ced5b0_b.jpg
Instytut Kościuszki
21922644071_0383c3171a_b.jpg
Instytut Kościuszki
21912571545_a7372786a3_b.jpg
Instytut Kościuszki
Cybersec
Cybersec
Cybersec
Cybersec
Cybersec
Cybersec
Cybersec
Cybersec
21724881430_d63b4cbff9_b.jpg
21725097218_b9613a142d_b.jpg
21725101748_afb4654f50_b.jpg
21886791136_83e9ced5b0_b.jpg
21922644071_0383c3171a_b.jpg
21912571545_a7372786a3_b.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: MONIKA POPIOŁEK
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Data publikacji: 2015-11-04
Data aktualizacji: 2015-12-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź