górne tło

CYBERSEC - podsumowanie

Utworzenie przez NATO wspólnych oddziałów zajmujących się cyberbezpieczeństwem, zacieśnienie i zwiększenie efektywności współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa między sektorem publicznym i prywatnym, stworzenie skutecznych mechanizmów zwiększających poziom cyberbezpieczeństwa dotyczących infrastruktury krytycznej oraz utrzymanie dotychczasowej formuły zarządzenia Internetem - to najważniejsze wnioski płynące z zakończonego w Krakowie CYBERSEC 2015. Forum to największa w Europie konferencja poświęcona problemom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

- Musimy wybrać najlepsze rozwiązania, które wzmocnią poziom cyberbezpieczeństwa. Dlatego warto w tym względzie wymieniać się doświadczeniami i najlepszymi praktykami. CYBERSEC spełnił swoje zadanie i jestem przekonana, że jest to doskonała platforma dzielenia się najlepszymi rozwiązaniami w tym zakresie - mówiła podsumowując CYBERSEC Joanna Świątkowska z Instytutu Kościuszki, dyrektor programowa forum.

Eksperci zgromadzeni na krakowskiej konferencji CYBERSEC wielokrotnie podkreślali, że sprawy cyberbezpieczeństwa powinny przestać być rozpatrywane w oderwaniu od dotychczasowej dyskusji na temat przyszłości Europy czy kontaktów transatlantyckich – Bezpieczeństwo cyberprzestrzeni powinno stać się ważnym tematem międzynarodowych rozmów – zaznaczał w czasie drugiego dnia forum Jurand Drop, wiceminister Administracji i Cyfryzacji. KarstenGeier przedstawiciel niemieckiego MSZ dodawał: – Dziś wszystko jest cyber, ale cyber nie jest wszystkim.


Zdaniem JanrnoLimnella profesora cyberbezpieczeństwa, obszar cyber można nazwać Dzikim Zachodem, gdzie różni bohaterowie robią, co chcą, bez żadnej kontroli - W obszarze cyberbezpieczeństwa linia pomiędzy pokojem, a wojną jest nieustannie zamazywana – podkreślał ekspert uniwersytetu Aalto w Finlandii.


O całościowym i ponadgranicznym spojrzeniu na sprawę cyberbezpieczeństwa mówił Paul Nicholas, dyrektor ds. bezpieczeństwa Microsoft. - Globalne normy bezpieczeństwa państw byłyby najlepszym rozwiązaniem. Pozwoliłyby nam na lepsze zarządzanie ryzykiem w obszarze cyberbezpieczeństwa. Jestem przekonany, że współczesny świat tego potrzebuje.


Uczestnicy Forum zwracali również uwagę na potrzebę bliskiej współpracy w tej sferze między sektorem publicznym a prywatnym - Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to cele państw i biznesu są ze sobą zbieżne, choć często obydwie strony realizują je w odmienny sposób – przekonywał z kolei Chris Gow z CISCO. W podobnym tonie wypowiadał się również wiceprezes zarządu Exatel, Andrzej Tymecki – Wypracowanie efektywnych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa państwa, powinno uwzględniać głosy wszystkich podmiotów, które z tą problematyką stykają się na co dzień – mówił.


Podczas dwóch dni intensywnych debat, CYBERSEC zgromadziło najważniejszych przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji międzynarodowych, NGO oraz przedstawicieli sektora biznesu. Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa składało się z czterech ścieżek tematycznych: PAŃSTWO, WOJSKO, BIZNES i PRZYSZŁOŚĆ. W ścieżce PAŃSTWO, uczestnicy dyskutowali nad najbardziej optymalnym sposobem dostosowania polityk publicznych do nowych cyfrowych realiów. Ścieżka WOJSKO poświęcona była nowym strategiom i doktrynom obronnym, które powinny uwzględniać działania w cyberprzestrzeni. W ścieżce BIZNES, eksperci starali się wypracować rekomendacje dla polityk cyberbezpieczeństwa mające na celu zbudowanie synergii i stałej współpracy w wymiarze publiczno-prywatnym. Z kolei ścieżka PRZYSZŁOŚĆ, umożliwiła analizę kluczowych zagrożeń, szans i wyzwań związanych z przyszłością i dynamicznym rozwojem cyberprzestrzeni.

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa zostało zorganizowane przez Instytut Kościuszki we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, Kraków Convention Bureau i Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń. CYBERSEC objęte zostało honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego. Na liście prelegentów Cybersec znaleźli się między innymi: zastępca sekretarza generalnego NATO, Sorin Ducaru, przedstawiciele kancelarii prezydenta, BBN, resortów Obrony Narodowej, Administracji i Cyfryzacji, MSZ, służb specjalnych. W Krakowie nie zabrakło również ekspertów z Polskich i Europejskich uczelni czy przedstawicieli największych światowych firm informatycznych i teleinformatycznych, a wśród nich firmy dostarczające bezpiecznych rozwiązań, w tym: Microsoft, Cisco, Exatel, Polska Grupa Zbrojeniowa, FireEye, Fidelis Cybersecurity, Fortinet, Enea, KGHM, BGK, PERN "Przyjaźń" S.A., PZU, PKO BP, BalaBit - dla których bezpieczeństwo cybernetyczne infrastruktury krytycznej oraz klientów jest najwyższym priorytetem. Partnerzy merytoryczni CYBERSEC: EY i Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wśród patronów honorowych m.in.: Minister Obrony Narodowej, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Minister Spraw Zagranicznych, Minister Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Skarbu Państwa, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.