Unia Europejska
O Nas rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nasz dom Kraków: masowa turystyka i jej konsekwencje - Dyskusja panelowa

Wenecja, Barcelona, Berlin – Kraków? W wielu miastach liczba odwiedzających je turystów rośnie z roku na rok – turystyfikacja miast przybiera na sile. Jednak sukces gospodarczy, który ta tendencja przynosi miastu i właścicielom mieszkań, ma także ciemną stronę.

Mieszkańcy skarżą się na czynsze rosnące wskutek turystycznego wykorzystywania przestrzeni mieszkalnej i są zmuszeni do wyprowadzania się na peryferie. Supermarkety całkowicie przestawiają ofertę na potrzeby turystów, skutkiem czego sklepy z artykułami codziennego użytku muszą stopniowo ustępować im miejsca. To przesadne skupienie się na turystyce prowadzi często do konfliktów między ludnością miejscową i gośćmi, toteż miasta, ale także wiele organizacji pozarządowych próbuje regulować lub przynajmniej kształtować turystykę poprzez szereg zarządzeń: pobieranie opłat za wstęp (Wenecja), zakaz przekształcania przestrzeni mieszkalnej (Berlin, Monachium), kontrole niewłaściwego wykorzystywania przestrzeni mieszkalnej (Barcelona) itd.

Piękny i przywiązany do tradycji Kraków, miasto kultury i nauki, przeżywa boom. Już dziś miasto jest odwiedzane przez 13 milionów turystów rocznie, a w następnych latach oczekuje się jeszcze wzrostu tej liczby. Co to jednak oznacza dla ludzi, którzy mieszkają w tym mieście będącym ich małą ojczyzną? Jak kształtować turystyfikację miasta, żeby była ona znośna i trwała? Czego mieszkańcy oczekują od swojego miasta?

Zaproszeni goście:

Dr Magdalena Banaszkiewicz
Geraldine Knudson

Moderator: Michał Olszewski

Dyskusja odbędzie się w dniu 16 maja, po polsku i po niemiecku z tłumaczeniem symultanicznym.

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/sta/kra/ver.cfm?fuseaction=events.detail&event_id=21527728

pokaż metkę
Autor: Goethe-Institut
Osoba publikująca: Małgorzata Rajwa
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Data publikacji: 2019-04-26
Data aktualizacji: 2019-04-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź