Kraków na 26.miejscu w Europie w Raporcie ICCA
Rosnące znaczenie Krakowa na globalnej mapie spotkań w 2024 roku:
Raport ICCA Globe Watch: Business Analytics 2024 ponownie potwierdził rosnącą pozycję Krakowa w globalnej branży spotkań i wydarzeń. Miasto zajęło 42. miejsce na świecie, ex aequo z Edynburgiem i Kioto, organizując 49 międzynarodowych spotkań stowarzyszeń. W rankingu miast europejskich Kraków zajął 26. miejsce!

Rosnące znaczenie Krakowa na globalnej mapie spotkań w 2024 roku – Kraków na 42. miejscu w Raporcie ICCA
Raport ICCA Globe Watch: Business Analytics 2024 ponownie potwierdził rosnącą pozycję Krakowa w globalnej branży spotkań i wydarzeń. Miasto zajęło 42. miejsce na świecie, ex aequo z Edynburgiem i Kioto, organizując 49 międzynarodowych spotkań stowarzyszeń. W rankingu miast europejskich Kraków zajął 26. miejsce!
Kraków w raporcie ICCA
Dla porównania, w roku 2023 w Krakowie odnotowano 43. spotkania, miasto znalazło się na 47. miejscu w rankingu światowym i na 30. miejscu w Europie. W 2022 roku 42. wydarzenia dały miastu 39. miejsce w skali świata a 31. w Europie. Przed pandemią, w 2019 roku w Krakowie zorganizowano 54 spotkania stowarzyszeń, co zaowocowało 48. miejscem w rankingu światowym i 29. miejscem pośród europejskich miast.
Raport potwierdza konsekwentne działania Krakowa na niezwykle konkurencyjnym rynku wydarzeń międzynarodowych. Stolica Małopolski znajduje się wśród 50. najlepszych miast na świecie, oraz 30. w Europie co jest znaczącym osiągnięciem biorąc pod uwagę liczbę konkurujących ośrodków – ponad 1000 na świecie, a ponad 500
w samej tylko Europie.
Liderzy światowi ICCA 2024 według liczby spotkań – lista krajów:
Liderzy światowi w liczbie zorganizowanych spotkań międzynarodowych w 2024 roku – lista miast:
Liderzy ICCA 2024 wśród europejskich miast:
Polska w raporcie ICCA 2024
Również Polska jako kraj wypadła dobrze w zestawieniu – 191 wydarzenia pozwoliły na zajęcie 19. miejsca w globalnym rankingu państw.
W zestawieniu znalazły się również inne polskie miasta, co pokazuje aktywność Polski na rynku spotkań międzynarodowych:
- Warszawa uplasowała się na 31. miejscu na świecie, 21. w Europie organizując 62 spotkania
- Wrocław znalazł się na 135. miejscu, zorganizował 18 wydarzeń.
- Gdańsk zajął 167. miejsce, z wynikiem 14 spotkań.
- Poznań znalazł się na 232. pozycji, goszcząc 10 wydarzeń.
W rankingu ICCA z jednym spotkaniem znalazły się również takie miasta jak Szczecin, Opole, Zamość, Gliwice, Serock, Pruszków, Zakopane, Krynica czy Krzyżowa.
Kluczowe wnioski
Warto zauważyć, że najwięcej spotkań stowarzyszeń organizuje się w stolicach, które dysponują największymi, narodowymi lotniskami i bazą hotelową. Autorzy raportu zauważają jednak, że coraz więcej mniejszych miast (tzw. second and third choice) w Europie staje się atrakcyjną alternatywą ze względu na elastyczność, przystępność i strategiczne dopasowanie do celów stowarzyszeń.
Dla Krakowa kluczowe w dalszym wzmacnianiu pozycji będzie kontynuowanie działań budujących przewagi konkurencyjne – w tym rozwijanie współpracy z uczelniami, wspieranie organizatorów oraz odpowiedzialne podejście do organizacji wydarzeń.
W obliczu globalnego trendu w kierunku bardziej świadomych i celowych wydarzeń, potencjał miasta do awansu w przyszłych rankingach jest znaczący.
Jak podsumowuje raport ICCA 2024, sukces w branży spotkań to już nie tylko kwestia ilości, ale przede wszystkim kreowania wartości, dziedzictwa i długofalowego, strategicznego wpływu. Wnioski te są spójne z rekomendacjami Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028, realizowanej przez Kraków Convention Bureau.