górne tło

Competitive Index 2020- konkurencyjność miast oczami agencji konsultingowej

Po raz trzeci ukazał się raport Competitive Index  International Convention Destination, agencji konsultingowej GainingEdge. Raport jest wynikiem analizy topowych destynacji pod kątem parametrów, które decydują o wyborze miejsc na organizację kongresów i konferencji.

Punktem wyjścia indeksu jest pogłębiona ocena i analiza miast, które znalazły się w rankingu ICCA International Congress and Convention Association. 101 destynacji z całego świata, liderów spotkań międzynarodowych stowarzyszeń, zostało zweryfikowanych pod kątem czynników, które są brane pod uwagę przez organizatorów spotkań przy wyborze miasta-gospodarza. Indeks ocenia czynniki infrastrukturalne (obiekty konferencyjne, zasoby i pakiet hotelowy, dostępność międzynarodową i logistykę), czynniki konkurencyjne (atuty środowiska naukowego, atrakcyjność destynacji i koszty), a także wskaźniki makro (wielkość rynku, siłę ekonomiczną, otoczenie biznesowe i warunki społeczne). W raporcie znalazły się dwa polskie miasta: Warszawa na 65. oraz Kraków na 68. miejscu.

Na postawie zestawienia  tych czynników można określić, które destynacje mają potencjał by organizować więcej spotkań, w oparciu o ich mocne strony. Zaś porównanie Indeksu i rankingu ICCA pokazuje w jakim stopniu miasta wykorzystują swoje zasoby, aby pozyskać turystę biznesowego.

Analizy te są również przydatne, gdy chcemy porównać destynacje z tego samego regionu. Na przykład, większość miast Ameryki Łacińskiej i Europy Wschodniej ma zwykle relatywnie mniej konkurencyjny produkt, działają jednak powyżej swojego oczekiwanego poziomu konkurencyjności, zwłaszcza gdy mówimy o stolicach. Z drugiej strony widzimy, że miasta amerykańskie, niektóre azjatyckie i rosyjskie osiągają słabe wyniki - jest to generalnie związane z ich mniejszą otwartością na spotkania międzynarodowe.

Autorzy opisują także ciekawe case studies, wśród których znalazła się Lizbona. Miasto, które w rankingu ICCA 2019 zajęło trzecie miejsce, zgodnie z Competitive Index plasuje się dopiero na pozycji 43. Wynik ten pokazuje, że stolica Portugalii działa znacznie powyżej oczekiwań, czy technicznych możliwości, a miasto bardzo skutecznie wykorzystuje swoje atuty i główne przewagi konkurencyjne.

Przypomnijmy, że Kraków w najnowszym rankingu ICCA  znalazł się na 48 pozycji z 54 spotkaniami. 68. pozycja wg Competitive Index 2020 pokazuje, że potencjał kongresowy Krakowa jest bardzo dobrze wykorzystywany. Warto zauważyć, że na arenie międzynarodowej konkurujemy o pozyskanie kongresów i konferencji z największymi miasta z Europy i świata, w tym także ze stolicami. Czynniki konkurencyjne stolicy Małopolski – silne środowisko naukowe, atrakcyjność destynacji, a także profesjonalizm firm sektora MICE to atuty, które pomagają w pozyskaniu kongresów stowarzyszeń.  W stosunku do poprzedniego roku, miasto z 72. pozycji awansowało 4 oczka.

Analiza raportu, pozwala destynacjom zrozumieć ich pozycję w skali mikro i makro, relacje pomiędzy różnymi czynnikami konkurencyjnymi i określić obszary wymagające poprawy, co obliczu nieustannych zmian na rynku, może być bardzo pomocne.

Czołówka rankingu:

  1. Paryż
  2. Singapur
  3. Nowy Jork
  4. Barcelona
  5. Tokio
  6. Hong Kong
  7. Pekin
  8. Bangkok
  9. Kuala Lumpur
  10. Londyn
  11. Boston
  12. Berlin
  13. Chicago
  14. Waszyngton
  15. Toronto
  16. Amsterdam
  17. Istambuł
  18. Seul
  19. Mediolan
  20. Szanghaj

Liderzy Europy Wschodniej:

  1. Moskwa
  2. Praga
  3. Budapeszt
  4. Petersburg
  5. Warszawa
  6. Kraków
  7. Ryga
  8. Belgrad
  9. Bukareszt
  10. Ljubljana
  11. Tallin
  12. Sofia
  13. Zagrzeb
  14. Wilno
  15. Dubrownik

Zachęcamy do lektury całości!