https://paginas.fe.up.pt/~icem20/19 Międzynarodowa Konferencja Mechaniki Doświadczalnej - odbyła się w dniach 17-21 lipca 2022 r. w Krakowie, po raz pierwszy w Polsce. Konferencje ICEM organizowane są pod auspicjami Europejskiego Towarzystwa Mechaniki Doświadczalnej EuraSEM i gromadzą uznanych na arenie międzynarodowej ekspertów oraz młodych badaczy w celu wymiany doświadczeń, służą do nawiązywania kontaktów pomiędzy różnymi zespołami badawczymi, stymulują rozwój współpracy naukowej.
Konferencje ICEM odbywają się w różnych miejscach Europy i mają długą tradycję; zostały zainicjowane w 1959 roku w Delft, a następnie kontynuowane w różnych krajach. W 2018 roku ICEM18 miała miejsce w Brukseli.
Konferencja ICEM19 została zorganizowana przez Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej PTMTS oraz EuraSEM. Przewodniczącymi oraz organizatorami Konferencji byli prof. Zbigniew L. Kowalewski oraz prof. Elżbieta A. Pieczyska z Zakładu Mechaniki Doświadczalnej IPPT PAN.
Tematyka konferencji dotyczyła nowoczesnych technik doświadczalnych badań właściwości mechanicznych różnych materiałów, konstrukcji i systemów, które są niezbędne do tworzenia fizycznych podstaw i weryfikacji metod analitycznych lub numerycznych w projektowaniu inżynierskim. Prezentacje odbywały się w ramach 11 Sesji Specjalnych (m.in. Materiały i elementy wytwarzane metodyką przyrostową, Materiały kompozytowe, Badania dynamiczne, Badania mikro i nanomechaniczne, Materiały i systemy inteligentne); 3 sesji tematycznych (Mechanika eksperymentalna ciała stałego, Mechanika eksperymentalna płynów, Mechanika obliczeniowa) oraz Sympozjum „Novel Applications in Experimental Mechanics”. Osiem zaproszonych Wykładów Plenarnych, o innowacyjnej tematyce m.in. “New Challenges on Developing Experimental Methods for Innovative Metal Forming”, czy „Full-field Optical Methods in Experimental Mechanics: Past, Present and Future”, cieszyło się dużym zainteresowaniem Uczestników 19 ICEM 2022.
Na Konferencję ICEM19 nadesłano 339 rozszerzonych abstraktów, z czego 161 zostało wygłoszonych. Powodem tej zmniejszonej liczby przyjętych referatów do prezentacji był rozwój pandemii w wielu krajach oraz sytuacja związana z konfliktem w Ukrainie, które doprowadziły do licznych rezygnacji z uczestnictwa w Konferencji, nawet przy opłaconym wpisowym. Pomimo przeszkód i trudności konferencja została sprawnie przygotowana i odbyła się dzięki wielkiemu wysiłkowi i konsekwentnym działaniom członków Komitetu Organizacyjnego oraz wsparciu Instytucji Publicznych, w tym Ministerstwa Edukacji i Nauki, Urzędu Miasta Krakowa UMK i Urzędu Marszałkowskiego Małopolski UMM, a także wielu firm sponsorujących.
Program naukowy ICEM19 obejmował 8 wykładów plenarnych, 14 wykładów „keynote” oraz 139 prezentacji, wygłoszonych przez uczestników z 27 różnych krajów świata. Całkowita liczba uczestników wydarzenia przekroczyła 200, co należy uznać za znaczący sukces w aktualnej sytuacji. Odbyła się również sesja plakatowa, podczas której mgr inż. Adam Brodecki z IPPT uzyskał nagrodę III stopnia za najlepszy plakat.
Zaproszone wykłady plenarne wygłosili specjaliści z zakresu mechaniki doświadczalnej oraz mechaniki obliczeniowej z uniwersytetów i jednostek badawczych całego świata - znani i cenieni profesorowie, m. in. prof. Jianguo Lin z Imperial College London, prof. Raj Das z RMIT University Australia, prof. Christian Hellmich z Vienna University of Technology, prof. Małgorzata Kujawińska z Politechniki Warszawskiej, prof. Błażej Skoczeń z Politechniki Krakowskiej, prof. George Z. Voyiadjis z Louisiana State University, prof. Marek Stankiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Paul Wood z University of Derby.
Celem Organizatorów, jak również życzeniem Instytucji wspierających, było zorganizowanie Konferencji ICEM19 o wysokim poziomie naukowym, uzupełnionej programem, w ramach którego uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z historią, kulturą, sztuką, kulinariami naszego kraju, tak, aby zapamiętać i w niedalekiej przyszłości powrócić do Polski w towarzystwie rodzin i przyjaciół.
Podczas konferencji odbywały się posiedzenia Zarządu Głównego EuraSEM. Na Walnym Zebraniu EuraSEM miały miejsce wybory nowych władz, w wyniku których prof. Zbigniew Kowalewski został wybrany prezydentem tej organizacji na okres trzech lat, natomiast Prof. Błażej Skoczeń oraz dr Mateusz Kopeć nowymi członkami Zarządu Głównego.
Więcej informacji o 19 ICEM 2022, m.in. książkę abstraktów zaakceptowanych wykładów, można znaleźć na stronie: https://icem19.org/en
Następna, dwudziesta konferencja ICEM odbędzie się w 2023 w Porto https://paginas.fe.up.pt/~icem20/