W dniach 29 września–1 października br. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie oraz w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym UJ CM odbyła się siódma edycja międzynarodowego kursu doskonalącego z chorób wewnętrznych – McMaster International Review Course in Internal Medicine (MIRCIM 2022).
Kurs został zorganizowany przez Polski Instytut Evidence Based Medicine (PIEBM), i Uniwersytet McMaster w Kanadzie, we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Towarzystwem Internistów Polskich, pod auspicjami European Federation of Internal Medicine i International Society of Internal Medicine. Partnerami kursu były towarzystwa internistyczne z ponad 40 krajów. Organizatorem technicznym wydarzenia było wydawnictwo Medycyna Praktyczna. Kurs został także objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Nowy, hybrydowy format konferencji spotkał się ze sporym zainteresowaniem, co potwierdza liczba 450 uczestników stacjonarnych z całego świata oraz 600 osób online dziennie. Wykłady były tłumaczone symultanicznie z języka angielskiego na język polski, ukraiński oraz hiszpański.
Ponad 40 wykładowców – ekspertów o światowej renomie z Ameryki Północnej i Europy wygłosiło wykłady i uczestniczyło w panelach dyskusyjnych. Podczas drugiego dnia kursu miała miejsce sesja pulmonologiczna poświęcona pamięci Prof. Andrzeja Szczeklika w rocznicę jego śmierci, zaś równolegle odbywało się XIII Sympozjum Etyczne pod auspicjami European Federation of Internal Medicine (EFIM) oraz International Society of Internal Medicine (ISIM): „Dylematy etyczne w praktyce medycznej: jak pogodzić medycynę z ekonomią”. Sympozjum objęte zostało patronatem honorowym Ministra Zdrowia, pana Adama Niedzielskiego.
Po raz czwarty odbył się także konkurs na najlepszy opis przypadku klinicznego – Best Case Report Contest. 19 najlepszych prac zostało zaprezentowanych przez młodych internistów, a eksperckie grono komentowało przypadki i zadawało szczegółowe pytania. Best Case Report Contest jest uznawane za najbardziej prestiżowy konkurs abstraktów na świecie. Selekcja prac jest na bardzo wysokim poziomie, a późniejsze publikacje ich w Polish Archives in Internal Medicine to źródło rzetelnej wiedzy.
Prócz wykładów, uczestnicy i wykładowcy mieli szansę doświadczyć uroków Krakowa i Małopolski. Dzięki zorganizowanym wycieczkom nasi goście mieli okazję przejść traktem królewskim, zejść do podziemi Rynku, pojechać do kopali soli w Wieliczce oraz odbyli wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady, miejscu pamięci i muzeum AUSCHWITZ-BIRKENAU.
Kluczowym wsparciem MIRCIM 2022 było zaangażowanie Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz Urzędu Miasta Krakowa, za co serdecznie dziękujemy.
Wsparcie finansowe w postaci: udostępnienia na jeden dzień najpiękniejszego centrum kongresowego w Europie – ICE Kraków, 10 przejazdów gości z lotniska, organizacji wystawnej kolacji w Magistracie oraz przekazania materiałów i publikacji o Krakowie, podwyższyło prestiż całego wydarzenia oraz nadało Krakowowi miano najlepszego gospodarza konferencji internistycznych na świecie, czego dowodem są liczne wiadomości od naszych wykładowców, gości i uczestników.
Komitet Organizacyjny MIRCIM podjął decyzję o organizacji ósmej edycji kursu w dniach 11-13 maja 2023 roku, dlatego już teraz z wyrazami pełnej wdzięczności prosimy o zaangażowanie się Urzędu Miasta Krakowa w organizację tego nieporównywalnego na świecie wydarzenia.