górne tło

Europejski Kongres Neurochirurgii EANS odbędzie się w 2028 w Krakowie

Dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, wspieranego przez PCO Symposium Cracoviense, doroczny kongres Europejskiego Stowarzyszenia Towarzystw Neurochirurgicznych -EANS, który gromadzi ponad 2000 delegatów z całego świata odbędzie się po raz pierwszy w Polsce w 2028 roku.

Europejskie Stowarzyszenie Towarzystw Neurochirurgicznych EANS (European Association of Neurosurgical Societies) to pozarządowe stowarzyszenie naukowe, reprezentujące neurochirurgów z regionu Europy. Zostało założone w 1971 roku w Pradze przez delegatów z osiemnastu towarzystw narodowych obecnych na IV Europejskim Kongresie Neurochirurgii. Stowarzyszenie jest zarówno niezależną federacją europejskich krajowych towarzystw neurochirurgicznych, jak i szybko rozwijającym się stowarzyszeniem indywidualnych neurochirurgów z całego świata.

Celem EANS jest podnoszenie jakości opieki neurochirurgicznej nad pacjentem poprzez szkolenia, edukację i badania. Kluczowym sposobem realizacji tego celu jest umożliwienie wymiany informacji naukowej na najwyższym poziomie poprzez organizację spotkań, sympozjów i kursów edukacyjnych – sztandarowym wydarzeniem EANS jest doroczny Kongres, gromadzący co roku europejskich i światowych ekspertów w dziedzinie neurochirurgii.  

Kongres EANS co roku odbywa się w innym mieście europejskim i jeszcze nigdy nie miał miejsca w Polsce, tym bardziej jest to sukces warty odnotowania. Polskie Towarzystwo Neurochirurgów PTN starało się już kilkakrotnie o zdobycie praw do organizacji tego prestiżowego wydarzenia do Polski, a w marcu bieżącego roku Zarząd Główny PTN podjął decyzję o podjęciu kolejnej próby. W procesie pozyskiwania wydarzenia do Polski PTN reprezentował i aktywnie uczestniczył prof. dr hab. n. med. Radosław Rola z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Kongres EANS w 2028 roku odbędzie się w ICE Kraków Congress Centre, a organizatorem będzie PCO Symposium Cracoviense.

 

Autor: Anna Górska, Doradca Zarządu Symposium Cracoviense, Członek Zarządu ICCA International Congress and Convention Association, Wiceprezes Zarządu SKKP.