W naszym najnowszym wywiadzie rozmawiamy z Karoliną Jakubiczka-Costanzo, Marketing Manager w Plantonii i Stradonii, firmach, które koncentrują się na zrównoważonym rozwoju w branży hotelarskiej. Karolina opowie o tym, jak obie marki wdrażają ekologiczną filozofię w swoim biznesie, jakie wyzwania napotykają na drodze do certyfikacji i jak zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem decyzji podejmowanych przez ich gości.
Jakie działania zgodne z celami zrównoważonego rozwoju są wdrożone lub będą wdrożone w 2024/25 roku w Państwa firmie?
Plantonia powstała z myślą o zrównoważonym i etycznym podróżowaniu. Wyposażenie naszych apartamentów zostało starannie dobrane z uwzględnieniem ekologii: materiały są naturalne, pochodzą z recyklingu lub nadają się do ponownego przetworzenia. Produkty nie posiadają składników odzwierzęcych. Współpracowaliśmy z dostawcami, którzy starają się minimalizować ślad węglowy, pozyskują surowce w sposób odpowiedzialny czy stosują ekologiczne opakowania.
Wdrożyliśmy technologie wspierające oszczędność zasobów, takie jak oświetlenie LED, kontaktrony w oknach i perlatory ograniczające przepływ wody. Nasi goście mogą korzystać z filtrowanej wody dostępnej w lobby, a w apartamentach oferujemy ją w szklanych butelkach. Dbamy także o zdrowy mikroklimat w pokojach, umieszczając w nich rośliny znane z właściwości oczyszczających i poprawiających jakość powietrza. Plantonia kontynuuje swoje zaangażowanie w ochronę środowiska poprzez segregację odpadów, oferowanie kosmetyków w pojemnikach wielorazowego użytku i używanie naturalnych środków czystości.
W ramach działań ekologicznych wykonaliśmy monitoring budynku Plantonii kamerą termowizyjną w celu sprawdzenia jego termoizolacyjności i eliminacji strat ciepła. Obliczyliśmy także operacyjny ślad węglowy, co pozwoli nam wdrażać przyszłe inicjatywy.
Wynik roczny wyniósł 106,56 tCO2e, osiągając 81,30 kg CO2e na metr kwadratowy.
Jak wygląda Państwa polityka zarządzania pracownikami oraz współpracy z dostawcami?
Kładziemy nacisk na rozwój zespołu i promowanie zdrowego stylu życia. W ramach wsparcia pracowników oferujemy preferencyjne warunki uczestnictwa w zajęciach jogi, dostępu do siłowni i groty solnej. W Plantonii działa również biblioteczka, w której można znaleźć książki koncentrujące się na tematyce well-being czy ekologii. W naszej organizacji wyznaczony jest także Lider Zrównoważonego Rozwoju, który dzieli się z zespołem najnowszymi trendami i inicjatywami w obszarze ochrony środowiska. Jednym z jego działań było obliczenie śladu węglowego oraz śladu wodnego, wymiana perlatorów oraz inicjatywa wewnętrznych szkoleń z zakresu zrównoważonego rozwoju i naszych rozwiązań w Plantonii.
Współpracujemy z lokalnymi dostawcami, rzemieślnikami i projektantami, wspierając tym samym lokalną gospodarkę.
Świeże śniadania do apartamentów przygotowuje nam piekarnia Zaczyn, soki w spiżarni pochodzą od Choczni Tłoczni a naturalne wina dostarczają Naturaliści. Dodatkowo m.in. współpracujemy z takimi markami jak Krakow Places – zapewniają nam piękne pamiątki z Krakowa, od Radecka można zakupić torby Plantonii a kubki tworzyliśmy z Zuzą Tokarską - Odpodszewki. Nasze apartamenty wyposażone są w naturalne kosmetyki Yope, których opakowania wykonane są z plastiku pochodzącego z recyklingu a etykieta z trzciny cukrowej.
Organizujemy także różnego rodzaju warsztaty lub zajęcia prowadzone zewnętrznie. Jest to m.in. joga, koncerty gongów w grocie solnej czy warsztaty malarskie.
Dotyczące zarządzania firmą / strategii działania: Zrównoważony rozwój stanowi integralną część naszej strategii. Na 2025 rok planujemy dalszą optymalizację procesów operacyjnych w duchu ekologii, w tym zakup zielonej energii oraz rozwój działań kompensujących emisję dwutlenku węgla.
Czy posiadają Państwo lub są zainteresowani uzyskaniem dla firmy certyfikatu dotyczącego działań zrównoważonych?
Tak, w lipcu 2024 roku uzyskaliśmy certyfikat Green Key, który potwierdza nasze zaangażowanie w działania proekologiczne. Certyfikat ten jest międzynarodowym symbolem zrównoważonej działalności w branży turystycznej.
Co było największym wyzwaniem w procesie certyfikacji? Dlaczego zdecydowali się Państwo właśnie na certyfikat Green Key?
Wybraliśmy certyfikację Green Key ponieważ stanowi on jeden z najbardziej rozpoznawalnych ekologicznych wyróżnień w branży hotelarskiej.
Jednym z wyzwań było skompletowanie wszelkiej dokumentacji do zaświadczenia o konkretnych rozwiązaniach. Jest to nasz pierwszy rok z certyfikatem, dzięki konceptowi Plantonii byliśmy już dość dobrze przygotowani na spełnienie wymogów ekologicznych dla obiektu.
Czy klienci oczekują od Państwa przedsiębiorstwa rozwiązań zrównoważonych / posiadania certyfikatów?
W przeprowadzonej w 2024 roku ankiecie nasi goście wskazali, że aspekt zrównoważonego rozwoju był trzecim najważniejszym czynnikiem przy wyborze Plantonii. Widzimy rosnącą świadomość podróżnych, którzy cenią odpowiedzialne ekologicznie rozwiązania zarówno podczas wypoczynku, jak i pobytów służbowych. Trend ten jest również widoczny na platformach rezerwacyjnych, gdzie pojawiła się możliwość filtrowania obiektów według posiadania certyfikatów zrównoważonego rozwoju.
Jakie trendy w organizacji wydarzeń / spotkań obserwują Państwo w ostatnim czasie?
W Plantonii organizujemy kameralne wydarzenia związane z well-being oraz mindfulness. Tematyka zrównoważonego rozwoju i ekologii staje się coraz bardziej popularna w kontekście warsztatów, spotkań i wydarzeń.
Skąd czerpią Państwo wiedzę i inspiracje w temacie organizacji zrównoważonych spotkań?
Inspirację czerpiemy z udziału w branżowych konferencjach, kongresach i targach poświęconych zrównoważonemu rozwojowi. Korzystamy również z globalnych platform edukacyjnych oraz specjalistycznej prasy. Są to m.in. Footprint+, Greenview.sg, Gbta.org, sustainablehospitalityalliance.org, climateandstrategy.com, PLGBC. W dużej mierze czerpaliśmy z nich wiedzę pod kątem obliczania śladu węglowego. Lider Zrównoważonego Rozwoju monitoruje bieżące trendy i wdraża je w nasze działania, dzieląc się wiedzą z całym zespołem.