Unia Europejska
O Nas rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

II Europejski Kongres Samorządów zakończony - podsumowanie

Zakończona II edycja Europejskiego Kongresu Samorządów potwierdziła, że Kraków to właściwy wybór na miejsce prestiżowych spotkań o charakterze społecznym i gospodarczym. W ciągu dwóch dni w Centrum Kongresowym ICE Kraków gościło niemal 1500 osób, w tym m.in. przedstawiciele rządów, parlamentarzyści, szefowie instytucji państwowych, szefowie miast i regionów Europy, przedstawiciele biznesu, nauki i kultury.

Wśród osób, które wzięły udział w wydarzeniu znalazło 12 marszałków województw, w tym: Elżbieta Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego; Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego; Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego; Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego; Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego; Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego; Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego; Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego; Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego; Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz włodarzy takich polskich miast jak Gdańsk, Łódź Gdynia, Wrocław, Lublin, Olsztyn czy Poznań. Mogli się oni wymienić doświadczeniami z przedstawicielami władz miast europejskich, w tym m.in.: Paryża, Budapesztu, Tbilisi, Sofii, Kijowa, Frankfurtu, Liverpoolu, Lyonu, Strasburga, Bordeaux, Tours, Nancy, Konstancji, Bergen i Lwowa. Europejski Kongres Samorządów gościł także przedstawicieli MKOL oraz PKOL.

Niemal 1/3 przybyłych gości aktywnie zaangażowała się w przygotowany przez Kraków oraz Instytut Studiów Wschodnich program, przede wszystkim poprzez udział w panelach, debatach i dyskusjach. Kongres okazał się więc wspaniałą okazją, by podkreślić pozycję Krakowa na arenie międzynarodowej  oraz wzmocnić wizerunek miasta jako ośrodka spotkań biznesowych i samorządowych, a także by zainspirować do dialogu, współpracy i działania. Szczególnie widoczne było to w trakcie dwóch bloków tematycznych zainicjowanych przez Kraków, z których jeden poświęcony został zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem samorządu gospodarczego, a drugi rewitalizacji jako procesowi mającemu realny wpływ na rozwój miasta.

Zwłaszcza kwestia samorządu gospodarczego, który ponownie zaczął rozwijać się w wolnej Polsce 25 lat temu i mimo wielkiego zaangażowania przedsiębiorców nie znalazł do dzisiaj właściwych warunków do pełnego rozwoju wybrzmiała mocno w trakcie dyskusji. W ten ważki temat zaangażowali się nie tylko krakowscy i polscy przedsiębiorcy ale także przedstawiciele samorządów gospodarczych tak zwanej Starej Unii. Z kolei tematyka rewitalizacji, która zyskała nową prawną formułę w postaci ustawy, stanowi fundamentalną dla rozwoju samorządów, a zwłaszcza miast kwestię.

Kraków zainicjował takie właśnie dyskusje, by zainspirować do dialogu o odnawianiu i porządkowaniu przestrzeni. Każdemu miastu zależeć bowiem powinno na aktywizacji mieszkańców, prowadzeniu z nimi dialogu, zachęcaniu do wzięcia udziału w przekształcaniu otoczenia, nadawania miejskiej przestrzeni charakteru użyteczności. Polepszanie jakości życia w mieście musi być działaniem wielotorowym, a więc angażującym także biznes, przedsiębiorców, bo prowadzi to do efektu synergii – zwiększenia konkurencyjności krakowskich firm, co niewątpliwie wpływa na rozwój całego miasta.

Organizacja w Krakowie takich wydarzeń, jak Europejski Kongres Samorządów, to możliwość dotarcia z komunikatem do naprawdę szerokiej rzeszy osób mających realny wpływ na współczesny świat. Dzięki niezwykle wysokiej frekwencji i wielkim zróżnicowaniu przybyłych gości mogliśmy rozmawiać wielowymiarowo o istotnych sprawach przyszłości samorządu. To były dwa niezwykle intensywne dni, w trakcie których wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi i rozwiązań na problemy małych i dużych wspólnot samorządowych. Goście Kongresu mieli możliwość uczestniczenia w niemal 100 wydarzeniach, realizowanych w ramach 5 podstawowych ścieżek programowych: społeczeństwo, gospodarka, innowacje, środowisko, finanse.

Na wydarzenie przybyli także przedstawiciele największych agencji informacyjnych w Polsce – Polska Agencja Prasowa (PAP), Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Agencja Newsroom TV oraz zagraniczne agencje Reuters i Euronews. Podczas wydarzenia obecni byli dziennikarze z ponad 60 redakcji ogólnopolskich, regionalnych i specjalistycznych. W mediach, w ciągu zaledwie dwóch dni, pojawiło się ponad 150 publikacji dotyczących Europejskiego Kongresu Samorządów, wśród nich publikacje w takich tytułach jak: Radio TOK FM, Wprost, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Fakt, TVP, TVP Info, Polskie Radio, Radio Eska, Dziennik Polski, Onet.pl, Wyborcza.pl, itd. Radio RDC, Polska Dziennik Łódzki i w wielu innych.

Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i pojawili się w Krakowie, jednym z najpiękniejszych miast Europy, w którym spotykają się energia młodego pokolenia, historia, kultura i sztuka.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Małgorzata Rajwa
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Data publikacji: 2016-04-08
Data aktualizacji: 2016-04-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź