Światowy Szczyt Kobiet gościł w Krakowie

W 2016 roku Polska została wybrana na gospodarza Światowego Szczytu Kobiet, zwanego „kobiecym Davos”. Obrady miały miejsce w Warszawie w dniach 11-13 czerwca. Po obradach, 13 czerwca blisko 100 uczestniczek tego wydarzenia gościło w Krakowie, aby zwiedzić najsłynniejsze polskie miasto i spotkać się z jego władzami. Liderki z 80. krajów świata w pięknym otoczeniu dzieł sztuki w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach przywitał Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i jego zastępczyni, Elżbieta Koterba.

Światowy Szczyt Kobiet gościł w Krakowie
Fot. W. Majka

- Sądzę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że ten szczyt kobiet, który odbywa się w Krakowie jest dla nas pewnego rodzaju chwilą historyczną. Polska jako pierwszy kraj w Europie Środkowo–Wschodniej ma zaszczyt podejmować Światowy Szczyt Kobiet, a zaszczytem tym dzielimy się z Warszawą. Obecność światowych liderek to wspaniały prezent dla naszego wspaniałego, otwartego na świat miasta, które zawsze słynęło z gościnności - na krakowskim Rynku zawsze można było usłyszeć języki ze wszystkich stron świata – powiedział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski witając uczestniczki spotkania.

Prezydent zaznaczył, że spotykamy się w samym sercu Europy, którym niewątpliwie jest Kraków. Nasze miasto ma bardzo wiele do pokazania i zaoferowania – uczestniczki zwiedziły największy średniowieczny Rynek oraz jego podziemia – archeologiczny szlak będący przykładem, jak należy dbać o dziedzictwo i jego właściwe wykorzystanie.

Kraków w 1978 roku został wpisany na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, m. in. z naszym siostrzanym miastem Kito w Ekwadorze. Pomimo historycznego charakteru Kraków jest metropolią najszybciej rozwijającą się w tym rejonie Europy. Stanowi liczące się centrum nowoczesnych technologii, parków technologicznych, handlu, usług, międzynarodowej współpracy gospodarczej i turystyki. W ubiegłym roku Kraków odwiedziło ponad 10 milionów turystów. Kraków stał się polskim zagłębiem startupów, co świadczy o tym, że wielu młodych ludzi, którzy tu przyjeżdżają na studia chcą tu zostać i pracować. Cały czas władze Krakowa wytrwale inwestują w rozwój miasta, by stworzyć przyjazne warunki życia mieszkańcom i by móc odpowiednio ugościć przybywających tłumnie turystów.

Podczas spotkania w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. blisko 100 uczestniczek wysłuchało prelekcji Elżbiety Koterby, Zastępcy Prezydenta Krakowa, na temat strategii rozwoju miasta, jego potencjału biznesowego oraz roli kobiet w długiej i burzliwej historii naszego miasta, począwszy od Wandy, która nie chciała Niemca, poprzez Jadwigę Andegaweńską i Nawojkę, a skończywszy na noblistce Wisławie Szymborskiej oraz współczesnych kobietach mieszkający i pracujących w Krakowie.

Uczestniczki pobytu w Krakowie zostały zaproszone do zwiedzania naszego miasta – zobaczyły trasę turystyczną Rynek Podziemny, a popołudniu udały się do Wieliczki, aby obejrzeć Kopalnię Soli.

pokaż metkę
Osoba publikująca: MONIKA POPIOŁEK
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Zobacz także
POLECAMY