Jubileuszowy 22.Kongres Stowarzyszenia Soroptimist International of Europe w Krakowie

W dniach 2-4 lipca 2021 w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się 22.Kongres Stowarzyszenia Soroptymistek.

Jubileuszowy 22.Kongres Stowarzyszenia Soroptimist International of Europe w Krakowie
Fot. Soroptimist International of Europe

Soroptimist International zostało założone w 1921 roku w Oakland, w Kalifornii. Dziś kluby Soroptimistek są rozsiane po 122 krajach. W 2021 roku stowarzyszenie będzie obchodzić stulecie działalności.

Soroptimist International of the Americas organizuje obchody 100-lecia dla członków wszystkich federacji w dniach 1-3 października 2021 roku w San Francisco, zaś Soroptimist International of Europe, poszczególne związki, pojedyncze kluby oraz zarząd uczci to wydarzenie w Krakowie.

Międzynarodowa Organizacja Soroptimistek liczy około 90 tys. członkiń w 125 krajach, jako organizacja pozarządowa (NGO) ma status konsultanta przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w związku z tym dostęp do ośrodków ONZ w Nowym Jorku, Genewie, Wiedniu, Rzymie, Nairobi i Paryżu oraz prawo do zabierania głosu. SI powstała w Kalifornii w 1921 roku i nazwę swoją wywodzi z łacińskich słów „soror” i „optima”, co interpretowane jest jako „to co najlepsze dla  kobiet” (dosłownie – „najlepsza siostra”).

Federacja Europejska SI (SIE) ma 35 tysięcy członkiń w 60 krajach zrzeszonych w 1 230 klubach.  W Polsce jest aktualnie 10 klubów zrzeszających około 250 członkiń. Kluby z kolei są skupione w Unii Klubów Polskich , która powstała w 1995 roku, jako pierwsza w naszej części Europy.

Federacja Europejska SI ma status uczestnika w Radzie Europy  z siedzibą w Strasburgu, jest Członkiem Kobiecego Europejskiego Lobby z siedzibą w Brukseli i jest reprezentowana w Organizacji Na Rzecz Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z siedzibą w Wiedniu.

Polka, pani Anna Wszelaczyńska pełniła w latach 2017-2019 funkcję wiceprezydentki Federacji Europejskiej SI a następnie w latach 2018-2019 funkcję Prezydentki - Elektki na kadencję 2019-2021.  

W dniu 1.X.2019 Anna Wszelaczyńska objęła uroczyście funkcję Prezydentki Federacji Europejskiej SI w kadencji 2019-2021. Anna Wszelaczyńska jest członkinią Pierwszego Krakowskiego Klubu Soroptimist International.

Soroptimist International  to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz kobiet. Organizacja pozarządowa apolityczna i awyznaniowa (NGO). Zrzesza kobiety, które wyzwaniom dzisiejszego świata stawiają czoła w grupie, grupie myślących podobnie, tworząc sieć zawodową i towarzyską kobiet. Chętnie pomagają innym i sobie – w skali mikro i makro.

Soroptymistki inspirują działania i tworzą warunki dla poprawy życia kobiet i dziewcząt poprzez naszą światową sieć członkiń, ich powiązań towarzyskich i partnerskich. Działania SIE poprawiają jakość życia i poziom życia kobiet i dziewcząt poprzez dostęp do edukacji, podniesienie ich statusu i zapewnienie szans rozwoju. Stowarzyszenie jest globalnym głosem kobiet i dziewcząt, rzecznikiem ich prawa do edukacji i obejmowania stanowisk kierowniczych.


 

Pokaż metkę
Autor: KCB na podstawie materiałów prasowych
Osoba publikująca: Małgorzata Rajwa
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Zobacz także
POLECAMY