Najem krótkoterminowy i opłata turystyczna

13 lutego br. Unia Metropolii Polskich zorganizowała w Warszawie spotkanie przedstawicieli miast oraz przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów. 

Najem krótkoterminowy i opłata turystyczna
Fot. Najem krótkoterminowy i opłata turystyczna

Podczas spotkania omówiono tematy dotyczące świadczenia usług hotelarskich w obiektach niekategoryzowanych (popularnie zwane najmem krótkoterminowym), a także wprowadzenia opłaty turystycznej.

Zmiana sposobu podróżowania, dostępność środków komunikacyjnych oraz duża rola platform rezerwacyjnych mają wpływ na rozwój bazy noclegowej w obiektach, które nie są hotelami, czy pensjonatami. Ogromną popularnością cieszą się apartamenty dla turystów i właśnie ten sposób udostępniania lokali turystom wzbudza największe emocje. Ze względu na zmiany zachodzące na rynku hotelarskim doprecyzowanie reguł prawnych jest niezbędne. Dlatego też, uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na istotne kwestie takie jak:  przepisy przeciwpożarowe, rolę platform rezerwacyjnych na rynku usług noclegowych czy też opodatkowania działalności turystycznego najmu krótkoterminowego.

Na spotkaniu obecny był przedstawiciel Departamentu Turystyki w Ministerstwie Rozwoju, który omówił stan prac odnoszących się do usług noclegowych, jak również opłaty turystycznej. Zarówno zasady odnoszące się do turystycznego najmu krótkoterminowego, jak i sposób wprowadzenia i poboru opłaty turystycznej będą - jak zapewniał przedstawiciel MR - szeroko konsultowane. W przypadku kwestii fiskalnych planowane jest również podjęcie prac, które pomogą w jednoznacznej interpretacji przepisów podatkowych. Wszyscy uczestnicy spotkania potwierdzają, że celem podejmowanych inicjatyw jest uporządkowanie rynku hotelarskiego i wprowadzenie jasnych zasad dla wszystkich jego uczestników.

pokaż metkę
Autor: UMK
Osoba publikująca: Małgorzata Rajwa
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Zobacz także
POLECAMY