O Nas rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kryształy czasowe w Krakowie

W dniach 6-8 września bieżącego roku, Kraków będzie miejscem spotkania naukowców ze świata podczas drugiej edycji konferencji poświęconej nowej dziedzinie fizyki - kryształom czasowym.

W 2012 roku prof. Frank Wilczek, laureat Nagrody Nobla, zapoczątkował dziedzinę kryształów czasowych, natomiast grupa pod kierunkiem profesora Krzysztofa Sachy z Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jednym z jej pionierów. Kryształy czasowe wykazują wiele podobieństw do powszechnie znanych tradycyjnych kryształów, takich jak diamenty czy kryształy soli. Możemy jednak wskazać subtelną różnicę między nimi. W przypadku tradycyjnych kryształów mamy do czynienia z regularną, nieruchomą strukturą krystaliczną, podczas gdy w kryształach czasowych ta struktura zmienia się periodycznie w czasie.

Po sukcesie pierwszej konferencji w 2019 roku, wracamy z drugą edycją tego unikatowego wydarzenia. We wrześniu, eksperci z całego świata ponownie spotkają się w malowniczym Krakowie, by zgłębić tajemnice struktur krystalicznych w czasie. W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, dyskutować będą między innymi nad potencjalnymi zastosowaniami tej nowej fazy materii. Nie zabraknie także wykładu Franka Wilczka. Konferencja potwierdza, że Kraków stał się znanym na świecie ośrodkiem prowadzącym badania w dziedzinie kryształów czasowych.

Szczegóły

pokaż metkę
Autor: KCB
Osoba publikująca: Małgorzata Rajwa
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Data publikacji: 2023-09-01
Data aktualizacji: 2023-09-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź