Zamek Królewski na Wawelu, przez wieki siedziba polskich królów, jest narodową instytucją kultury, muzeum o charakterze rezydencji historycznej, kryjącym skarby polskiej historii i kultury.

Wawe - Wawel Royal CastleW komnatach królewskich najcenniejszym elementem wyposażenia, zachowanym z pierwotnego wystroju, są XVI-wieczne arrasy. Skarbiec Koronny i Zbrojownia mieszczą m.in. najstarszy miecz koronacyjny polskich królów, związane z nimi klejnoty i precjoza oraz kolekcję dawnej broni. Wystawa Sztuka Wschodu prezentuje trofea i pamiątki związane z odsieczą wiedeńską w 1683 roku. Trasa Wawel zaginiony obejmuje m.in. najstarszy wawelski budynek: rotundę Najświętszej Marii Panny, powstałą prawdopodobnie w X wieku. Wawelskie komnaty goszczą dziś również najcenniejszy obraz w polskich zbiorach – Damę z gronostajem Leonarda da Vinci z kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich.

Katedra na Wawelu pw. św. św. Stanisława i Wacława to najważniejszy zabytek w Polsce – w rozbudowywanej przez wieki świątyni w detalach architektonicznych, elementach wyposażenia i pamiątkach zaklęta jest ponadtysiącletnia historia państwa polskiego. Od 1320 roku koronowani tu byli kolejni (z dwoma wyjątkami) polscy królowie. To także nekropolia monarchów (ze słynną perłą renesansu – kaplicą Zygmuntowską), miejsce pochówku wieszczów narodowych oraz kultu patrona Polski św. Stanisława. Na wieży wawelskiej katedry w 1521 roku umieszczono słynny dzwon Zygmunta, którego dźwięk od tamtej pory obwieszcza najważniejsze wydarzenia w kraju.

Powrót

Pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
POLECAMY