O Nas rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków The Host City: Historie Odcinek 3 pt.: Naukowe konferencje w Krakowie

Kraków był popularnym handlowym punktem na mapie Europy. Jednak należy pamiętać, że Kraków był także znanym ośrodkiem naukowym, na czele z prężnie rozwijającym się Uniwersytetem Jagiellońskim (obecna nazwa) otwartym w 1364 roku.

Fot. Rynek Główny z Sukiennicami, Ignacy Krieger, 1872-1875 wł. Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Również nie bez znaczenia było utworzenie Towarzystwa Naukowego w Krakowie (późniejsza Akademia Umiejętności, a następnie Polska Akademia Umiejętności - PAU) czy Polskiej Akademii Nauk w Krakowie,  które w założeniach miały nie tylko prowadzenie badań naukowych, gromadzenie materiałów, publikowanie, ale także organizowanie spotkań naukowych. Ten ważny element organizowania naukowych spotkań do dziś charakteryzuje wszystkie uczelnie, a Polska Akademia Umiejętności, która koordynuje projekt Krakowskie Konferencje Naukowe.

Jednym z pierwszych wydarzeń konferencyjnych był Zjazd Balneologów zorganizowany 13-15 maja 1859 roku przez Komisję Balneologiczną Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, w którym uczestniczyli lekarze uzdrowiskowi i właściciele: Ojcowa, Swoszowic, Szczawnicy, Iwonicza czy Truskawca. Kolejny zjazd odbył się w 1914 roku, kiedy to przez trzy dni obradowano w sali Towarzystwa Lekarskiego przy ul. Radziwiłłowskiej 4. Warto wspomnieć, że od XIX wieku popularnym celem przyjezdnych do Krakowa było korzystanie z dobroczynnych zasobów Uzdrowiska Swoszowice, a następnie z Uzdrowiska Mateczny, które oferowały balneologiczne kuracje.

Z kolei  18-21 maja 1880 roku Komisja Historyczna przygotowała Zjazd Historyczny im. Jana Długosza w ramach obchodów 400-lecia jego śmierci. Wiadomo że w obradach, otwartych przez prezydenta Krakowa Mikołaj Zyblikiewicz, uczestniczyli przedstawiciele środowiska akademickiego nie tylko z Galicji, ale także z innych dzielnic Polski. Uroczyste rozpoczęcie pierwszej edycji zjazdów (kolejne edycje zorganizowano w 1900 i 1958 roku) miało miejsce w Sukiennicach.

W następnym odcinku sprawdzą Państwo kiedy odbyła się jedna z pierwszych konferencji medycznych!

 

Źródło zdjęcia: http://ignacykrieger.pl/?page_id=52

 

Autor: Katarzyna Janik

pokaż metkę
Osoba publikująca: Małgorzata Rajwa
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Data publikacji: 2021-05-31
Data aktualizacji: 2021-11-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź