Unia Europejska
O Nas rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Polska - centrum nowatorskiej metody zwalczania nowotworów

Najnowsze światowe wyniki dotyczące prowadzenia terapii BNCT (Boron Neutron Capture Therapy), dającej szansę na całkowite wyleczenie nawet najtrudniejszych przypadków chorób nowotworowych, zostaną zaprezentowane podczas Międzynarodowego Kongresu Terapii Neutronowej (International Congress on Neutron Capture Therapy ICNCT). Jubileuszowa, 20 edycja wydarzenia, odbędzie się od 24 do 28 czerwca br. w Krakowie.

Fot. materiały prasowe

Polscy naukowcy od lat aktywnie włączeni są w światowe prace nad terapią BNCT. Efektem są m.in. liczne opracowania naukowe, badania testowe nad wiązką neutronów prowadzone w Narodowym Centrum Badań Jądrowych czy przygotowanie do budowy Ośrodka Badawczo-Klinicznego Terapii Borowo-Neutronowej (OBTBN) w Bydgoszczy. Nic dziwnego, że na jubileuszową, 20 edycję Międzynarodowego Kongresu Wychwytywania Neutronów (ICNCT) wybrano Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. To właśnie tu od 24 do 28 czerwca naukowcy z całego świata będą dzielić się doświadczeniami i osiągniętymi wynikami. Wśród gości będą m.in. przedstawiciele ośrodków badawczo-naukowych z Włoch, Japonii, USA, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemiec czy Chin.

Terapia borowo-neutronowa (BNCT) to zaawansowana metoda leczenia nowotworów, która łączy w sobie cechy radioterapii i chemioterapii. Jej podstawą jest wprowadzenie do ciała człowieka związku zawierającego bor, który selektywnie gromadzi się w komórkach nowotworowych. Następnie, pacjent jest napromieniany wiązką neutronów, wywołujących rozpad boru na dwie wysokoenergetyczne cząstki o krótkim zasięgu, które niszczą komórki nowotworowe bez uszkadzania zdrowych. Terapia BNCT jest stosowana w leczeniu różnych rodzajów nowotworów, w tym raka mózgu, tarczycy czy skóry. Zanim terapia BNCT zostanie wdrożona w szpitalach, personel medyczny musi przejść odpowiednie szkolenia na stanowiskach treningowych i badawczych, które obecnie znajdują się przy nielicznych reaktorach jądrowych. Tam, pod okiem doświadczonych ekspertów fizyki nuklearnej zdobywają umiejętności niezbędne do stosowania tej metody leczenia.

 

Więcej informacji: www.icnct20.org

pokaż metkę
Autor: 20th International Congress on Neutron Capture Therapy
Osoba publikująca: Małgorzata Rajwa
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Data publikacji: 2024-06-25
Data aktualizacji: 2024-06-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź