Nowa Huta
Nowe miasto, które powstało w latach 50. XX wieku na wschód od Krakowa, łączy najważniejsze cechy miasta idealnego i miasta-ogrodu.
Wciąż zaskakująca swą monumentalnością i niezwykłą symetrią Nowa Huta to najciekawsza i najpełniejsza realizacja zamierzeń architektów epoki socrealizmu. Nowe miasto, które powstało w latach 50. XX wieku na wschód od Krakowa, łączy najważniejsze cechy miasta idealnego i miasta-ogrodu. W 2004 roku Nowa Huta została wpisana do rejestru zabytków Krakowa jako reprezentatywny przykład urbanistyki socrealizmu w Polsce.
Warto tu zobaczyć pierwszą wzniesioną w Nowej Hucie świątynię – słynną Arkę Pana – z dachem, który upodabnia kościół nie tylko do arki, ale i do kaplicy w Ronchamp, projektu Le Corbusiera. Pamięć o latach 1944-1989 przywołuje Muzeum PRL, gdzie regularnie odbywają się tu wystawy czasowe, a w przygotowaniu jest stała nowoczesna, multimedialna ekspozycja.
Natomiast w Parku Lotników Polskich, na terenach dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, zobaczyć można zbiory Muzeum Lotnictwa Polskiego – unikatowe samoloty, śmigłowce, szybowce czy silniki lotnicze. Przez wiele lat były one eksponowane w dawnych hangarach i w plenerze. W 2010 roku otwarto nowoczesny gmach główny muzeum – budynek przypominający z lotu ptaka śmigło samolotu.