Wybierz Kraków rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rekreacja

Tour de Pologne 2011 II fot. W.MajkaW Małopolsce nie brakuje terenów zielonych umożliwiających rekreację i aktywny wypoczynek. Bogata i stale rozbudowywana baza rekreacyjna zachęca do uprawiania sportu i spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.

 

Wśród najciekawszych atrakcji Krakowa wymieńmy Ogród Botanicznynależący do Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Ogród Zoologiczny, położony w Lasku Wolskim, kompleksie leśnym będącym tradycyjnym miejscem wypoczynku mieszkańców. W jednym z najpiękniejszych parków w Krakowie – Parku Jordana – można aktywnie spędzić czas na jednym z wielu boisk lub po prostu pospacerować alejkami. Z parkiem sąsiadują Błonia – ogromna łąka (48 ha) oddalona zaledwie o 15 minut spacerem od Rynku Głównego.

Krakowskie Błonia to unikat na skalę światową!

Krakowskie Błonia to unikat na skalę światową! Z tej wielkiej łąki niemal w samym centrum Krakowa rozciąga się piękny widok na Stare Miasto, Las Wolski i kopiec Kościuszki. Kopce (bo jest ich w sumie cztery) stanowią swoistą atrakcję turystyczną. Najstarsze to Krakusa i Wandy, młodszy i najbardziej popularny – kopiec Tadeusza Kościuszki, a najmłodszy i największy – kopiec Józefa Piłsudskiego. Wpisane w krajobraz miasta są też miejscami spacerów niedzielnych i imprez plenerowych. Funkcję miejskiego ogrodu w ścisłym centrum stanowią natomiast Planty. Powstały w miejscu fortyfikacji otaczających miasto: murów obronnych oraz położonej na ich przedpolu fosy i wałów ziemnych. Dziś Planty, podzielone na 8 ogrodów, mają ok. 4 km długości i rozciągają się na powierzchni 21 ha. Do ulubionych miejsc wypoczynkowych krakowian należy okolica Zalewu Zakrzówek. Akwen, przez wielu określany jako jeden z cudów Krakowa, powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Położony na południowy zachód od Starego Miasta, składa się z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. W sąsiedztwie zalewu znajdują się grupy skałek i ścian skalnych, nazywane Skałkami Twardowskiego. Lubiącym relaks nad wodą polecić można latem projekt Plaża Kraków – nowoczesny kompleks, który ma przyciągać nad Wisłę nie tylko amatorów kąpieli słonecznych. 10 000 metrów kwadratowych piasku, leżaki, boiska do siatkówki, a także... basen, ulokowany na przycumowanej do nabrzeża barce. Kto zaś za wypoczynkiem nad wodą nie przepada może zwiedzić Kraków… z lotu ptaka. Umiejscowiony przy Bulwarach Wiślanych  (po przeciwnej stronie Wawelu) balon z platformą widokową to unikatowe przedsięwzięcie w skali naszego kraju. Balon na uwięzi może unieść do góry jednocześnie 30 osób na wysokość do 185 metrów.

W przestrzeni publicznej coraz bardziej widoczne są nakłady na infrastrukturę sportową.

W przestrzeni publicznej coraz bardziej widoczne są nakłady na infrastrukturę sportową. To nie tylko nowoczesne stadiony Cracovii, Wisły, mający za sobą zabieg liftingu obiekt na Suchych Stawach czy też powstająca – największa w Polsce – hala sportowa w Czyżynach. Miasto może być dumne z takich inicjatyw, jak: OSiR Kolna (oprócz krytej pływalni czy hali sportowej powstał tutaj kilka lat temu najnowocześniejszy tor kajakowy w Europie) czy nowoczesne placówki sportowo-wychowawcze Centrum Rozwoju Com-Com Zone zarządzane przez Stowarzyszenie „Siemacha”: w Nowej Hucie i Prokocimiu. Nie należy też zapomnieć o Parku Wodnym – największym tego typu krytym obiekcie w Polsce.

Miłośnicy elitarnych rozrywek z pewnością odwiedzą podkrakowskie pola golfowe w Ochmanowie lub Paczółtowicach.

Jeśli od nadmiaru miejskich aktywności zakręci wam się w głowie, swoje samopoczucie możecie poprawić w Swoszowicach. Znajdujące się w obrębie Krakowa uzdrowisko pochwalić się może dwoma źródłami unikatowych wód mineralnych (zawartość siarki w wodach klasyfikuje je na 5 miejscu na świecie, a 4 w Europie!). W Swoszowicach znajdują się także: korty tenisowe, stadnina koni oraz park uzdrowiskowy o pow. 7 ha.

A wraz z pierwszym śniegiem jaśnieją oblicza amatorów białego szaleństwa. Małopolska, jak żaden inny region w Polsce, przyciąga amatorów sportów zimowych. Na tutejszych karpackich stokach odpowiednią dla siebie trasę znajdą zarówno zaawansowani narciarze, jak i zupełni nowicjusze.

Kraków jest miastem przyjaznym dla rowerzystów: w ścisłym centrum większość ulic przy Rynku Głównym to ulice pieszo-rowerowe.

Kraków jest miastem przyjaznym dla rowerzystów: w ścisłym centrum większość ulic przy Rynku Głównym to ulice pieszo-rowerowe. Na drogach jednokierunkowych, gdzie nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań, przybywa kontrapasów przeznaczonych wyłącznie dla jednośladów. W mieście pojawia się coraz więcej stojaków na rowery. Kraków był pierwszym dużym miastem w Polsce, które uruchomiło jesienią 2008 roku bezobsługową wypożyczalnię rowerów miejskich, działającą na wzór rozwiązań stosowanych w europejskich metropoliach.

Także poza rogatkami Krakowa wyznaczono dziesiątki kilometrów tras rowerowych. Część z nich włącza się w system szlaków miejskich, a zatem można wyruszyć w plener na własnym lub wypożyczonym rowerze. Swoją niezwykle zróżnicowaną rzeźbą terenu, Małopolska gwarantuje, że każdy turysta rowerowy znajdzie tu coś dla siebie. Biegnącym na północny-zachód od Krakowa słynnym Szlakiem Orlich Gniazd zwiedzicie nie tylko urocze zakątki Ojcowa, obronne warownie, ale dotrzecie także w okolice Pustyni Błędowskiej – największego w Europie Środkowej obszaru lotnych piasków (pow. 20 km²). Jadąc rowerem na wschód od Krakowa schronimy się w cieniu Niepołomickiej Puszczy. Na południe – to oczywiście wyprawa po wielicką sól lub w poszukiwaniu prehistorycznej osady w okolicach Skawiny. A kierując się na zachód ku Dolinie Wisły szlakiem Greenways najwytrwalsi rycerze dwóch kółek dotrą aż do… Wiednia!

Kierując się na zachód ku Dolinie Wisły szlakiem Greenways najwytrwalsi rycerze dwóch kółek dotrą aż do… Wiednia!

Warto też nadmienić, że właśnie w Małopolsce powstaje najdłuższy szlak rowerowy w kraju. Karpacki Szlak Rowerowy zakłada wyznaczenie jednej trasy głównej oraz szlaków uzupełniających o łącznej długości ok. 800 km (szlak główny rozpoczynający się na granicy Polski w Leluchowie nawiązuje do przebiegu historycznego traktu handlowego z południa Europy do Wieliczki i Krakowa).

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Daniel Łapaj
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Data publikacji: 2013-07-10
Data aktualizacji: 2019-05-23
Powrót