Unia Europejska
O Nas rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

MICE podsumowanie roku 2022 - część III

Przeciwdziałanie skutkom pandemii i odbudowa ruchu turystycznego, również w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie – to wyzwania, przed którymi stanęliśmy w 2022 roku. Jakie kluczowe inicjatywy i wydarzenia warto podsumować? Co będziemy wspominać w rozmowach o kończącym się już roku? Zapraszamy na ostatni odcinek naszego autorskiego podsumowania roku 2022!

Fot. materiały prasowe
  1. Kraków – pierwsze polskie miasto, które dołączyło do GDS-Index!
  2. Kraków w rankingach
  3. Raport „Branża spotkań w Krakowie 2021”

Kraków – pierwsze polskie miasto, które dołączyło do GDS-Index!

Dzięki staraniom Krakow Convention Bureau miasto Kraków przystąpiło do międzynarodowej inicjatywy benchmarkingowej Global Destination Sustainability GDS. Indeks GDS porównuje miasta na podstawie ich wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju.

W klasyfikacji dokonywanej na podstawie siedemdziesięciu kryteriów, podzielonych na cztery główne kategorie, otrzymaliśmy następujące wyniki: działania miasta w zakresie ochrony środowiska 66,7%, działalność społeczna miasta 59,2%, działalność dostawców 10,4% oraz działalność  w zakresie zarządzania miastem 33,6%.

Przyłączenie się Krakowa do międzynarodowego benchmarkingu jest szansą na dokładną diagnozę stanu obecnego oraz uzyskanie wytycznych i propozycji działań doskonalących. Liczymy, ze współpraca z lokalną branżą pozytywnie wpłynie na przyszłoroczne wyniki, będzie impulsem do organizacji spotkań zgodnie założeniami zrównoważonego rozwoju.

Kraków w rankingach

Kraków znalazł się na dziewiątym miejscu w zestawieniu MEETINGS STAR 2022/2023. Według Kongres Magazine, organizatora konkursu,  największym sukcesem Krakowa w ostatnich latach jest pozyskanie i organizacja Kongresu ICCA. Pierwsza trójka zestawienia to Ateny, Praga i Budapeszt. Kraków obok Warszawy jest jedynym polskim miastem ujętym w rankingu.

W tym samym rankingu, Centrum Kongresowe ICE Kraków trzeci rok z rzędu zostało uhonorowane złotym certyfikatem jakości w kategorii Convention Centres. Certyfikat jakości jest przyznawany przez „tajemniczych gości” kongresów, którzy anonimowo wizytują obiekty kongresowe w Europie Środkowej i Wschodniej, oceniając ich lokalizację, zastosowane udogodnienia i dostępność, obsługę klienta, bezpieczeństwo, serwowany catering, a także komunikację marki oraz jej marketing. 

Kraków znalazł się także wśród finalistów pierwszej edycji European Mission Awards. Miasto konkurowało z Cannes, zwycięską Maltą oraz Izraelem w kategorii „Best Mice Destination”. European Mission Awards to nowa nagroda dla europejskiej branży podróży biznesowych, zainicjowana przez włoskie wydawnictwo Newsteca.

W dziesiątej edycji MP Power Awards, ogólnopolskiego konkursu nagradzającego osobowości branży, najlepsze projekty, obiekty, produkty kreatywne oraz agencje doceniono przedstawicieli krakowskiej branży spotkań, statuetki otrzymali:

 - Małgorzata Przygórska-Skowron - w kategorii: Convention Bureau / Biuro Marketingu Miejsc

- Ewa Woch - w kategorii: Meeting Planner - PCO / DMC

- Targi w Krakowie - w kategorii: Targi

- prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta (Ambasador Kongresów Polskich) – w kategorii: Stowarzyszenie

- Krzysztof Paradowski - w kategorii: Dostawca - Technika eventowa

- Agencja Live Age - w kategorii: Event - edukacja online

- Dominik Górka - w kategorii: Meeting Planner - Agencja eventowa

- Wojciech Liszka - w kategorii: Power specjalny

Pełna lista nagrodzonych znajduje się tutaj.

Dodatkowo, krakowskie lotnisko zostało wyróżnione przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych „The Voice of the Customer”. The Voice of the Customer przyznane przez ACI World to docenienie zaangażowania portów lotniczych, które pomimo utrudnień związanych z pandemią, priorytetowo traktowały opinie i potrzeby pasażerów. 

„Branża spotkań w Krakowie 2021”

W tym roku ukazał się raport podsumowujący przemysł spotkań w Krakowie w 2021 roku. Branża spotkań w 2021 roku powoli dynamizowała swoje działania po ograniczeniach spowodowanych przez pandemię COVID-19. Liczba spotkań biznesowych w Krakowie wyniosła 2091, co oznaczało wzrost o prawie 9% w stosunku do poprzedniego roku, ale spadek o 75% w stosunku do 2019 roku. Ważną zmianą do roku poprzedniego jest fakt, że ¾ wydarzeń odbywało się stacjonarnie – w 2020 roku połowa imprez miała charakter wirtualny.

Struktura wydarzeń w stolicy Małopolski była analogiczna do poprzednich lat, największy udział w ich liczbie ogółem miały konferencje i kongresy ponad 50%. Z kolei rozkład spotkań był determinowany sytuacją pandemiczną na świecie i w Polsce, dlatego nie wykazywał typowych dla branży cech sezonowości. Co interesujące, najwięcej uczestników odnotowano w spotkaniach organizowanych
w Krakowie jesienią – od września,  aż do listopada włącznie. Wydarzenia biznesowe organizowane w ubiegłym roku w mieście trwały ponad 2 dni. Należy nadmienić, że pomimo niewielkiego spadku liczby uczestników wydarzeń, w ostatnim kwartale roku zwiększył się udział uczestników międzynarodowych do krajowych.

Zbieranie danych do kolejnego raportu już rozpoczęte, liczymy na równie owocną współpracę z organizatorami wydarzeń biznesowych w Krakowie w tym roku.

 

 

 

 

pokaż metkę
Autor: KCB
Osoba publikująca: Małgorzata Rajwa
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Data publikacji: 2023-01-11
Data aktualizacji: 2023-01-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź