Unia Europejska
O Nas rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków The Host City: Historie - Odcinek 2 pt.: Pierwsze spotkania biznesowe

Pierwszymi podróżami o charakterze biznesowym były podróże polityczne, dyplomatyczne i handlowe. W związku z tym, że jako stolica państwa Kraków był znaczącym ośrodkiem politycznym, ale również naukowym, kulturalnym czy handlowym w dziejach miasta można odnaleźć pierwsze ślady rozwoju turystyki biznesowej.

Fot. Uczta u Wierzynka, 1876. Bronisław Abramowicz (1837–1912)

Miasto mieściło się na trasie wielu handlowych traktów m.in.: szlaku solnego, szlaku podkarpackiego, szlaku hanzeatyckiego czy szlaku wodnego na Wiśle. Stąd wielu kupców odbywało podróże w celach służbowych do Krakowa. Ciekawostką jest fakt, że pierwsze wzmianki w zapiskach Rady Miejskiej o corocznych krakowskich jarmarkach pojawiają się już w 1310 roku, rozszerzono je do jarmarku wiosennego (tzw. Św. Wojciecha, 24.04) i jesiennego (tzw. Św. Michała, 10.10). Targi trwały 14 dni i były nowym czynnikiem ożywienia handlu detalicznego: zjeżdżali się na nie kupcy, przedstawiciele cechów i handlarze. Sława jarmarków przetrwała do czasów współczesnych, choć dziś odbywają się one w przeobrażonych formach.

Kolejnym przykładem podróży biznesowej do Krakowa, prawdopodobnie będącej pierwszym zjazdem, może być spotkanie europejskich monarchów i książąt w dn. 22-27 września 1364 roku, zwołane z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego. W zjeździe uczestniczyli m.in.: cesarz Karol IV, królowie: Ludwik Węgierski, Piotr Cypryjski oraz książęta: książę austriacki Rudolf IV Założyciel, książę mazowiecki Siemowit III, książę opolski Władysław Opolczyk, książę świdnicki Bolko II Mały, książę wołogosko-słupski Bogusław V z synem Kaźkiem słupskim, margrabiowie brandenburscy Ludwik VI Rzymianin i Otto V Leniwy. Współcześnie bardziej znane jest uroczyste przyjęcie wieńczące kongres władców, które przygotowała krakowska Rada Miejska oraz Mikołaj Wierzynek. Lokalne potrawy, królewska obsługa czy dary dla znamienitych gości przyczyniły się do kształtowania gościnności, z której słyniemy jako Małopolska. To pierwsze przyjęcie było inspiracją do namalowania obrazów przez mistrza Jana Matejkę, Józefa Simmlera oraz Bronisława Abramowicza, którego płótno można podziwiać w Muzeum Narodowym w Sukiennicach. Natomiast tradycję kulinarną kontynuuje dzisiejsza restauracja „Wierzynek”. W następnym odcinku przedstawimy Państwu pierwsze konferencje zorganizowane przez najważniejsze naukowe instytucje w Krakowie. Szczegóły wkrótce...

 

Źródło zdjęcia: iMNK - wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie

http://www.imnk.pl/gallerybox.php?dir=SU309

Autor: Katarzyna Janik

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Janik/ Biuro Kongresów
Osoba publikująca: Małgorzata Rajwa
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Data publikacji: 2021-05-10
Data aktualizacji: 2021-11-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź