Unia Europejska
O Nas rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków The Host City: Historie - Odcinek 11 pt.: Zapomniane Domy Wycieczkowe w Krakowie

W czasie I wojny światowej w większości krakowskich hoteli stacjonowało wojsko, a po jej zakończeniu kryzys ekonomiczno-gospodarczy wpłynął na krach w turystyce w związku z czym, podupadło hotelarstwo. Krakowska baza hotelowa uległa znacznemu zmniejszeniu. W latach 1927-1935 upadło 19 hoteli i 11 pensjonatów, co zredukowało liczbę miejsc noclegowych z 1560 do 585.

Fot. Pocztówka, Kraków: Miejski Dom Wycieczkowy, Biblioteka Narodowa

Warto zaznaczyć, że przetrwały hotele wyższej kategorii (np.: tj.: Francuski, Grand, Pollera, Polonia, Pod Różą, Polski i Europejski), które kierowały usługi do najzamożniejszych przyjezdnych odwiedzających Kraków. Podobna, spadkowa, tendencja odnosiła się do pensjonatów, których przetrwało jedynie 3 do wybuchu II wojny światowej. Przyczyny można upatrywać w tym, że dla niezamożnego turysty były zbyt drogie, a standardem nie odpowiadały zamożnym gościom.

Dopiero pod koniec lat 30.XX wieku nastąpiło ożywienie na rynku hotelarskim, gdzie liczba miejsc noclegowych wzrosła o ponad 100.  Najszybciej rozwijała się natomiast tania baza noclegowa związana głównie z obsługą turystyki młodzieżowej. Krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego prowadził w Baszcie Złodziejskiej na Wawelu w latach 1919-1932  schronisko młodzieżowe z 300 miejscami noclegowymi.

Miejski Dom Wycieczkowy oddany do użytku został w 1935 roku, a był to pierwszy budynek o funkcjonalistycznym charakterze wybudowany w Krakowie. Został zaprojektowany przez Edwarda Kreislera w 1929 roku. Miejski Dom Wycieczkowy jest jednym z elementów nowoczesnego kompleksu placówek kulturalno-oświatowych, usytuowanego w okolicy ul. Oleandry czyli miejsca wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej w sierpniu 1914 roku. Powstał jako obiekt noclegowy dla młodzieży odwiedzającej Dom Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. J. Piłsudskiego, posiadając 220 miejsc noclegowych.

W tym samym roku, kiedy zaczął funkcjonować obiekt przy ul. Oleandry powstał Dom Wycieczkowy Śląski z 300 miejscami  noclegowymi. Dom Śląski miał wielofunkcyjny charakter, ponieważ mieściły się tu mieszkania, do których wejście prowadziło od ulicy Królewskiej, jak i część usługowa z bursą dla studentów, domem wycieczkowym, stołówką, biurami, biblioteką, salami wykładowymi czy salą kinową, do której wejście umieszczono od ulicy Pomorskiej. Przed wybuchem II wojny światowej wybudowano jeszcze Chrześcijański Dom Gościnny przy Rynku Kleparskim oraz Dom Kwater Masowych na Rynku Głównym (450 miejsc noclegowych). Obiekty o niższym standardzie noclegowym w połowie lat 30. XX wieku dysponowały ponad 2,5 tys. miejsc noclegowych.  A Skoro turyści mieli gdzie spać, to sprawdzimy w kolejnym odcinku, gdzie chodzili biesiadować.

Żródło zdjęcia: Pocztówka, Kraków: Miejski Dom Wycieczkowy, Biblioteka Narodowa.
https://fbc.pionier.net.pl/details/nnq903S

Autor: Katarzyna Janik
 

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Janik/ Biuro Kongresów
Osoba publikująca: Małgorzata Rajwa
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Data publikacji: 2021-12-10
Data aktualizacji: 2021-12-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź