Unia Europejska
O Nas rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków The Host City: Historie - Odcinek 14 pt.: Hotel Cracovia – perła modernizmu

Hotel Cracovia został otwarty 22 czerwca 1965 roku, a sam modernistyczny budynek był budowany przez sześć lat. Nazwę hotelowi nadał Włodzimierz Reczek, przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki. Cracovia to projekt uznanego polskiego architekta XX wieku - Witolda Cęckiewicza, który był autorem m.in. ambasady polskiej w New Delhi, Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej, czy  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Fot. Karta pocztowa Kraków, Hotel „Cracovia” wg. Fotografii barwnej T.Bilińskiego

Podkreśleniem wartości budynku było wpisanie jego części do rejestru zabytków przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w roku 2016. Pozostałe części obiektu mają także istotną wartość dla historii architektury jako najwyższej klasy przykład powojennego modernizmu, który jest dziś ważnym dziedzictwem kulturowym XX wieku.

Pięciopiętrowy budynek o długości ponad 150 metrów posiadał 510 miejsc noclegowych w 314 pokojach i 9 apartamentach. Był to wówczas najnowocześniejszy hotel w Polsce, który zatrudniał ponad 300 pracowników.  Goście mieli do dyspozycji restaurację dla około 500 osób, kawiarnię, salę konferencyjną i kasyno, a także duży zespół handlowy. Co ciekawe, w obiekcie znajdowały się dwa sklepy dolarowe Pewex, księgarnia, zakład fryzjerski spółdzielni Fala. Obiekt hotelowy dysponował także 22 stanowiskami garażowymi, obszernym parkingiem. W bezpośrednim sąsiedztwie działało kino „Kijów”.

W latach 60-tych hotel Cracovia był synonim zagranicznego świata i luksusu. Oryginalne wnętrza budynku budziły zachwyt wśród gości i mieszkańców Krakowa. Hol główny zdobiła złota mozaika, której autorką jest Krystyna Strachocka-Zgud. Także w dawnym biurze Orbisu na ścianie umieszczono wielką mozaikę pn. „Miasto” autorstwa Romana i Heleny Husarskich. Artyści umieścili na mozaice architektoniczne motywy nawiązujące do miast w Europie. Należy podkreślić, że władze PRL dbały o perłę modernizmu. Wiele elementów było sprowadzonych zza żelaznej kurtyny. Przykładem są mosiężne lampy o średnicy prawie pół metra. Lampy wyprodukowane zostały w Szwecji i zdobiły wnętrze hotelowego kasyna. Ciekawostką jest, że podczas przeprowadzonej w 2017 roku inwentaryzacji wnętrza pracownicy odkryli, że niektóre z tych lamp miały ukryte mikrofony. Prawdopodobnie zamontowane zostały w latach 90., aby podsłuchiwać to, co się dzieje na stole krupierskim w kasynie.

 To tutaj, w sąsiedztwie krakowskich Błoń gościły polskie i światowej sławy gwiazdy, a wśród nich brazylijska gwiazda Lucélia Santos, znana z serialu „Niewolnica Isaura” czy francuski rockman Johnny Hallyday. Wśród znanych gości hoteli byli m.in. Józef Cyrankiewicz, Mirosław Hermaszewski, Zofia Kucówna, Irena Kwiatkowska, Marian Spychalski, Maryla Rodowicz, Izabella Scorupco, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Ryszard Kaczorowski, Bronisław Komorowski. A mieszkańcy Krakowa i turyści mogli tu zjeść tatara, słynne „kremówki z Cracovii” z cukierni Stefana Jaśkiewicza i Stefana Przebindowskiego czy zdobyć produkty, których wówczas brakowało w sklepach.

Niestety po latach świetności przyszedł krach. Budynek dawnego hotelu Cracovia w przyszłości ma stać się nowym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie poświęconym polskiemu designowi i architekturze XX i XXI wieku, dwóm dziedzinom kultury współczesnej, które nie były dotąd szerzej prezentowane w krajowym muzealnictwie.

Na zaprezentowanej pocztówce z lat 70. XX wieku widnieje hotel Cracovia, przed którym stoi rząd wówczas luksusowych taksówek – Warszaw i Fiatów. Taryfy zostały ustawione na przemian kolorystycznie nawiązując do układu elewacji.  W kolejnym odcinku przedstawimy ciekawostki związane z drugim luksusowym hotelem w Krakowie.

Fot. Karta pocztowa Kraków, Hotel „Cracovia” wg. Fotografii barwnej T. Bilińskiego, „Ruch”.

Zródło: https://onebid.pl/pl/pocztowki-krakow-hotel-cracovia/889144

Autor: Katarzyna Janik

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Janik/ Biuro Kongresów
Osoba publikująca: Małgorzata Rajwa
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Data publikacji: 2022-02-28
Data aktualizacji: 2022-02-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź