Unia Europejska
Zrównoważone spotkania rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

'Wide open for sustainable meetings': Centrum Kongresowe ICE Kraków

Działające od 8 lat ICE Kraków na stałe wpisało się w miejski krajobraz, kalendarz wydarzeń biznesowych i kulturalnych Krakowa. Rozwiązania i pomysły na organizację spotkań zgodne z celami zrównoważonego rozwoju przybliży Paula Fanderowska, Wiceprezeska Kraków5020, operatora obiektu.

Zapraszamy na kolejny wywiad w ramach cyklu 'Wide open for sustainable meetings', który porusza szereg zagadnień związanych z wdrażaniem zielonych rozwiązań wśród krakowskiej branży turystycznej i szerzej - ze zrównoważonym rozwojem miasta.

W serii wywiadów pragniemy poznać te rozwiązania i pokazać jako dobre praktyki. Jest to dla nas ważne również w kontekście projektu GDS-Index, w którym punktowana jest działalność dostawców rynku turystycznego (takich jak hotele, restauracje, lotniska, agencje, obiekty konferencyjne czy uniwersytety) oraz podnoszenie przez nich jakości usług świadczonych na rzecz turystów i mieszkańców.

Jakie działania zgodne z celami zrównoważonego rozwoju wdrożone są lub będą wdrożone do końca 2023 r. u Państwa w firmie?

Warto zacząć od tego, że sama lokalizacja Centrum Kongresowego jest ważna. ICE Kraków leży w samym centrum miasta, skąd w ciągu 10–15 minut można dotrzeć pieszo do najważniejszych atrakcji Krakowa znajdujących się na Starym Mieście, na Kazimierzu czy w Podgórzu, a także do działających w okolicy obiektu licznych hoteli i apartamentów.

Natomiast co do konkretnych działań to jest ich naprawdę sporo. W ostatnich latach w Centrum Kongresowym ICE Kraków wdrożyliśmy szereg rozwiązań, które są zgodne z celami zrównoważonego rozwoju. Wszystkie zostały one ujęte w Polityce Zrównoważonego Rozwoju Centrum Kongresowego ICE Kraków, dokumencie opracowanym przez nasz zespół we współpracy z partnerami w ramach Kraków Network. W pierwszych miesiącach pandemii, czerwcu 2020 roku, uruchomiliśmy wraz z partnerem technologicznym, firmą Concept Music Art CMA studio realizacji wydarzeń hybrydowych. Dzięki temu mimo ograniczeń wynikających z sytuacji epidemiologicznej mogły odbyć się wydarzenia docierające do większej niż kiedykolwiek wcześniej liczby uczestników, organizowane w sposób bezpieczny i co równie ważne – ekologiczny. Pamiętając że digitalizacja wydarzeń to także działanie na rzecz zmniejszenia śladu węglowego w ubiegłym roku uruchomione zostało profesjonalne i ultranowoczesne studio hybrydowe, które oferujemy organizatorom wydarzeń, by ułatwić online’owy udział uczestnikom wydarzeń.

Ponadto w ICE Kraków wprowadziliśmy kilka ważnych zasad co do samego funkcjonowania obiektu, taki jak maksymalna ilość światła dziennego i energooszczędny system oświetleniowy, ogrzewanie budynku i wody, efektywne zarządzanie gospodarką wodną i energią do jej podgrzania, czy funkcjonowanie ogrzewania i klimatyzacji w trybie stand by. Dzięki temu niezależnie od pory roku w ICE Kraków utrzymywana jest stała temperatura. Podczas upałów lub dużych mrozów nie ma zatem konieczności zużywania większej ilości energii na szybkie schładzanie lub ogrzewanie przestrzeni wewnątrz obiektu. Nie zapominajmy również o takich oczywistościach jak sumienna segregacja odpadów.

Zresztą sama oferta obiektu zawierająca w cenie sprzęt techniczny niezbędny do organizacji wydarzenia wpływa na zmniejszenie śladu węglowego i ilości zanieczyszczeń. Zatrudnienie w obiekcie lokalnych specjalistów i zespołu odpowiedzialnego za produkcję wydarzeń, a także ścisła współpraca z lokalnymi dostawcami ograniczają konieczność transportu, wzmacniając także lokalny rynek.

Spółka Kraków5020 bierze także udział w programie wspierania elektromobilności w instytucjach publicznych. Operator ICE Kraków jest beneficjentem tego programu, dlatego we flocie obsługującej obiekt są samochody elektryczne, a w kolejnych latach ich liczba ma sukcesywnie wzrastać.

Jeśli chodzi o łańcuch dostaw, to również w tej materii działamy zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju. Mam tu na myśli np. współpracę z Masters Catering oraz Bankiem Żywności. Dzięki niej jedzenie, które pozostaje po odbywających się w ICE Kraków wydarzeniach i nadaje się do dalszego spożycia, jest przekazywane do Banku Żywności, skąd trafia do potrzebujących. Warto również wspomnieć, że nasz caterer do serwisu wykorzystuje również naczynia biodegradowalne wyprodukowane z papieru bio, bambusa, kukurydzy oraz wytłoków z jabłek czy owsa.

Ważną inicjatywą jest także Aleja Kongresowa, polegająca na sadzeniu drzew wzdłuż ul. Monte Cassino podczas najważniejszych kongresów odbywających się w obiekcie. Obecnie Aleja Kongresowa liczy prawie 40 drzew, których gatunki zostały dobrane tak, aby absorbować jak najwięcej zanieczyszczeń z powietrza. Projekt jest realizowany we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie.


Czy posiadają Państwo lub są zainteresowani uzyskaniem dla firmy certyfikatu dotyczącego działań zrównoważonych?

Tak, oczywiście jesteśmy zainteresowani tego rodzaju certyfikatem i sprawdzamy możliwości uzyskania takiego dokumentu. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli się nim pochwalić.

Czy klienci oczekują od Państwa przedsiębiorstwa rozwiązań zrównoważonych bądź posiadania certyfikatów?

Klienci często pytają o konkretne rozwiązania dotyczące zrównoważonego rozwoju pod kątem funkcjonowania obiektu. Nie koniecznie chodzi im o certyfikaty, ale właśnie o wskazanie konkretnych działań. M.in. dlatego jako zespół opracowaliśmy Politykę Zrównoważonego Rozwoju Centrum Kongresowego ICE Kraków, którą zamieściliśmy w widocznym miejscu na stronie internetowej Centrum Kongresowego, zarówno w polskiej jak i angielskiej wersji językowej. To zdecydowanie nasz powód do dumy.


Jakie trendy w organizacji wydarzeń obserwują Państwo w ostatnim czasie?
 

Fakty, które wpływają na naszą rzeczywistość i zmianę rynku branży eventowej, wymagające nowego podejścia i elastyczności to na pewno covid, wojna w Ukrainie, inflacja i rosnące ceny usług, materiałów i pracowników. Rosnącą popularnością cieszą się także spotkania hybrydowe. Równie ważne są także działania zakładające różnorodność i równy dostęp dla wszystkich.

Nowością jest natomiast zmiana podejścia do klienta branży – budowanie długofalowych relacji, zaufania i partnerskiego podejścia, praca warsztatowa nad organizacją eventu. Zdecydowanie większy nacisk niż dotychczas kładzie się na ekologię i przekładanie filozofii zero-waste na eventy.

Do tego wszystkiego dochodzą rosnące koszty i dostępności materiałów. Może okazać się, że będą postępowały tendencje do wynajmu, wielokrotnego używania elementów (przede wszystkim scenograficznych) a nawet rezygnacja z takich dodatków.


Skąd czerpią Państwo wiedzę i inspiracje w temacie organizacji zrównoważonych spotkań?

W tym kontekście chciałabym wspomnieć przede wszystkim o KRAKÓW NETWORK. To usystematyzowana i regularna platforma współpracy i dyskusji przedstawicieli krakowskiego przemysłu spotkań, w której doświadczeniem dzielą się nie tylko jej członkowie, ale i zapraszani eksperci z całej Polski. Wśród tematów poruszanych podczas kwartalnych spotkań KRAKÓW NETWORK nie brakuje również takich związanych z zrównoważonym rozwojem czy zero waste, które są znakomitą inspiracją dla inicjowania kolejnych działań w duchu zrównoważonego rozwoju.


ice zielony

 

pokaż metkę
Autor: Kraków Convention Bureau
Osoba publikująca: Małgorzata Rajwa
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Data publikacji: 2023-08-14
Data aktualizacji: 2023-11-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź