Unia Europejska
Zrównoważone spotkania rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Spółdzielnia Socjalna Równość w cyklu 'Wide open for sustainable meetings'

Jak połączyć w firmie cateringowej zawodową integrację osób wykluczonych społecznie oraz zaangażowanie w zrównoważony rozwój? Spółdzielnia Socjalna Równość od 2014 roku działa w branży kongresów i konferencji. W cyklu 'Wide open for sustainable meetings'– prezes Spółdzielni Socjalnej Równość p. Teresa Misina przybliży politykę firmy oraz stosowane w praktyce rozwiązania.

Fot. materiały prasowe

Jakie działania zgodne z celami zrównoważonego rozwoju czy społecznej odpowiedzialności biznesu wdrożone są lub będą wdrożone do końca 2023 r. u Państwa w firmie?

Catering Równość to przykład przedsiębiorstwa społecznego, które łączy działalność ekonomiczną z działalnością o charakterze pożytku publicznego. Służy integracji zawodowej oraz społecznej osób, które zagrożone są marginalizacją społeczną lub wykluczeniem. Jest to przedsiębiorstwo, w którego centrum znajduje się człowiek.  Firma zatrudnia osoby borykające się z chorobami psychicznymi, na stałe korzystające z specjalistycznego leczenia, z orzeczeniem o niepełnosprawności, długotrwale bezrobotne, a także posiadające specjalistyczne wykształcenie. Regularnie tworzy nowe miejsca pracy, reintegruje oraz aktywizuje pracowników. Aktywnie walczy w wykluczeniem społecznym i zawodowym. Catering Równość dba również o stały rozwój zatrudnionego personelu i podnoszenie kwalifikacji poprzez uczestnictwo w szkoleniach oraz kursach językowych.

Zespół zachęcany jest także do dbania o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Coraz więcej pracowników przyjeżdża do pracy rowerem i korzysta z dostępnych stojaków rowerowych. W bieżącym roku firma wdrożyła program Benefit System uwzględniający karty Multisport oraz Multilife, które umożliwiają korzystanie ze wsparcia psychologów, trenerów, dietetyków i zajęć sportowych.  

Cały zespół dba o to, aby firmy społeczne, takie jak Catering Równość, postrzegane były jako przedsiębiorstwa świadczące usługi bardzo dobrej jakości, których idee są zgodne z celami zrównoważonego rozwoju. Podmioty ekonomii społecznej z założenia mają istotne znaczenie w kontekście aktywności ekonomicznej i usługowej społeczności lokalnych, sprawiedliwego handlu oraz rozwoju gospodarki. Właśnie dlatego tak bardzo istotna jest stała współpraca z prywatnymi przedsiębiorstwami oraz inwestowanie środków w kapitał społeczny podmiotów ekonomii społecznej, osób marginalizowanych i wykluczonych w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Jedną z ważniejszych funkcji ekonomii społecznej jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Podobnie jednym z elementów planu Zrównoważonego Rozwoju SDGs jest osiągnięcie celów dotyczących wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu. Co istotne, prywatni przedsiębiorcy, którzy pragną działać w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, coraz częściej chcą współpracować z firmami społecznymi, gdyż to wpisuje się w ich działania z zakresu CSR. Wybierając usługi świadczone przez takie firmy jak nasza, inwestują w kapitał społeczny, w osoby marginalizowane i wykluczane. Dają im szansę na pracę, a my w konsekwencji tworzymy kolejne miejsca pracy.

Zarządzanie i organizacja pracy stanowią prawdziwe wyzwanie, które z codziennych zadań stanowi największe wyzwanie?

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma wyzwaniami i wysokimi kosztami. Kiedy mowa o firmie społecznej sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Obecnie nasza firma liczy 29 osób, z czego aż 20 to osoby zagrożone wykluczeniem.  Musimy liczyć się z częstszymi absencjami w pracy osób chorujących. Właśnie dlatego w naszym przypadku tak ważna jest praca zespołowa. Kiedy jedna osoba z danej sekcji przebywa na zwolnieniu, to inna musi ją zastąpić. Mamy przyjęte zlecenia, klienci czekają na zamówione usługi i trudno jest jakieś zamówienie odwołać, a tym bardziej przełożyć na inny termin. Na szczęście działamy na rynku już od 2014 roku i dość dobrze wiemy, jak sobie w takich sytuacjach radzić. Ważnym aspektem jest właściwe zbalansowanie zespołu, praca zespołowa, podział na odpowiednie sekcje, a przede wszystkim dobra komunikacja między pracownikami. Nie mniejsze wyzwanie stanowi dbanie o ciągłość w pojawianiu się zleceń, a tym samym o płynność finansową. Celem naszej firmy społecznej nie jest zysk, jednak aby móc tworzyć nowe miejsca pracy musimy mieć na to środki. U nas liczy się przede wszystkim człowiek.

A jak wygląda Państwa strategia działania w obszarze samego cateringu, współpraca z dostawcami i bieżące działania?

Strategia działania Cateringu Równość w dużej mierze opiera się na rezygnacji z opakowań jednorazowych na rzecz naczyń i pojemników wielokrotnego użytku. Szklane naczynia, ceramiczne talerze i zastawa do serwisów kawowych to podstawa współczesnych usług. Jeśli klient decyduje się na opakowania jednorazowe, to są to pojemniki i sztućce biodegradowalne z papieru bio, kukurydzy, otrębów lub wytłoków z owsa. Przydają się również, kiedy po wydarzeniach zostaje jedzenie. Goście mogą zapakować do nich to, na co mają ochotę i zabrać ze sobą do domu. Pozostałe jedzenie, które nadaje się do dalszego spożycia, a nie zostało zjedzone, trafia do krakowskich jadłodzielni. Napoje serwowane podczas spotkań i konferencji umieszczane są w szklanych karafkach i dyspenserach. W ten sposób redukowane są butelki po napojach. Siedziba Cateringu Równość mieści się w samym centrum miasta. Z łatwością można do niej dojechać wykorzystując komunikację zbiorową. Klienci indywidualni coraz częściej decydują się na samodzielny odbiór zamówień ograniczając w ten sposób emisje CO2. Flotę samochodów niedawno zasilił pierwszy samochód hybrydowy. W kolejnych latach z pewnością będzie się ich pojawiało więcej.

Łańcuch dostaw obejmuje w sposób całościowy proces realizacji zamówienia, poczynając od stworzenia menu, zamówienia towarów, przygotowania dań, a następnie dostarczenia ich do klienta lub przygotowania do odbioru osobistego. To sieć połączeń od źródła do końcowego odbiorcy, którą budują przedsiębiorcy i dostawcy zaopatrujący końcowe ogniwa. Catering Równość w miarę swoich możliwość stara się korzystać z usług lokalnych rolników, gospodarstw i dostawców, w szczególności jeśli chodzi o świeże warzywa, nabiał oraz produkty mięsne. W ten sposób ograniczana jest konieczność dalekiego transportu i wzmacniamy jest lokalny rynek. Jeśli menu wybrane przez klientów na to pozwala, to Catering korzysta głównie z sezonowych produktów dostępnych w najbliższym otoczeniu. Produkty, które odbiegają kształtem, rozmiarem bądź wyglądem, od tego co jest uważane za optymalne, nie trafiają do kosza. Szefowie kuchni szanują dostępne produkty i nie pozwalają na to, aby żywność się marnowała. Elastyczny łańcuch dostaw zwiększa możliwość dostosowania działań do zmian na rynku gastronomicznym.

Czy posiadają Państwo lub są zainteresowani uzyskaniem dla firmy certyfikatu dotyczącego działań zrównoważonych ?

Na chwilę obecną Catering Równość nie posiada certyfikatu dotyczącego działań zrównoważonych. Firma zdaje sobie sprawę z tego, że jest on istotny i nie wyklucza, że w przyszłości będzie chciała wejść w jego posiadanie. Certyfikat bezdyskusyjnie weryfikuje i potwierdza realizowane działania, jednak na chwilę obecną działania Cateringu skupiają się na praktycznym wymiarze zrównoważonego rozwoju w kontekście ekonomii społecznej.

Czy klienci oczekują od Państwa przedsiębiorstwa rozwiązań zrównoważonych / posiadania certyfikatów?

Na dzień dzisiejszy klienci nie odczekują od nas posiadania certyfikatów. Są zainteresowani konkretnymi i praktycznymi rozwiązaniami dotyczącymi funkcjonowania firmy. Oczekują rozwiązań proekologicznych i zrównoważonych. Klienci korzystający z usług cateringowych zwracają szczególną uwagę na społeczny charakter firmy. Doceniają fakt, iż Catering Równość zatrudnia osoby po kryzysach psychicznych, dając im szansę na nowy start i zawodowy rozwój. Taka forma przedsiębiorstwa idealnie wpisuje się w ich działania z zakresu CSR. Firmy kładą również silny nacisk na korzystanie z naczyń cateringowych wielokrotnego użytku, całkowicie rezygnują z plastikowych butelek i coraz częściej decydują się na wegetariańskie menu. Wszelkie ustalenia zamówień odbywają się zdalnie, a oferty przesyłane są z postaci plików elektronicznych nie wymagających drukowania.

Jakie trendy w organizacji wydarzeń / spotkań obserwują Państwo w ostatnim czasie?

Gastronomia to jedna z branż najbardziej dotkniętych przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Zamówienia z tego okresu wymagały nowego podejścia, otwartości na zmiany i elastyczności. Ze względów bezpieczeństwa zamówienia realizowane były głównie z użyciem naczyń i opakowań jednorazowych. Na szczęście dziś trendy są zupełnie inne. Zamawiający usługi cateringowe przykładają szczególną uwagę do ekologii. Całkowicie rezygnują z plastikowych butelek na rzecz napoi serwowanych w szklanych dyspenserach, zamawiają przekąski serwowane na ceramice, a jeśli sytuacja zmusza ich do zamówienia dań w opakowaniach jednorazowych, to muszą być wykonane z papieru, bambusa lub kukurydzy. Dostrzegamy również rosnący trend dotyczący wybieranego menu. Coraz częściej dominują tam dania wegetariańskie stworzone z produktów pochodzących od lokalnych dostawców. Liczy się jakość, a nie ilość zamówionego menu. W związku sytuacją gospodarczą, wysoką inflacją oraz rosnącymi cenami produktów spożywczych zamawiający usługi gastronomiczne przykładają dużą wagę do tego, aby jedzenie się nie marnowało. Nie zamawiają ponad miarę, a to co zostanie chcą przekazać do banków żywności lub jadłodzielni. Filozofia zero waste jest dostrzegalna. Trendem, który można również zauważyć, jest budowanie długofalowych relacji. Zadowoleni klienci korzystają z usług Cateringu Równość regularnie i systematycznie. Doceniają fakt, iż współpraca odbywa się poczuciu zaufania oraz elastycznym i partnerskim podejściu. Nie mniej istotne jest budowanie pozytywnych i indywidualizowanych doświadczeń. Współcześni klienci doceniają współpracę opartą na rozpoznaniu spersonalizowanych potrzeb i realizowaniu konkretnych oczekiwań.

Skąd czerpią Państwo wiedzę i inspiracje w temacie organizacji zrównoważonych spotkań czy społecznej odpowiedzialności biznesu ?

Inspiracji do swoich działań szukamy w najbliższym,  ale również tym dalszym otoczeniu. Obserwujemy trendy gastronomiczne, działania naszych partnerów i klientów. Szukamy nowości prezentowanych w mediach społecznościowych, na profilach influencerów, szkoleniach, spotkaniach sieciujących oraz na branżowych portalach z zakresu ekonomii społecznej. Codziennie próbujemy wypracować lepsze rozwiązania w zakresie zatrudniania osób wykluczanych społecznie. Z naszych usług korzystają zarówno mieszkańcy Krakowa, jak również ludzie odwiedzający nasze miasto. Właśnie dlatego, w miarę swoich możliwości, dbamy o środowisko i ekologię. Jeśli goście mają do nas przyjechać, to otoczenie powinno ich do tego zachęcać. Zrównoważony rozwój, czyste powietrze i firmy zaangażowane społecznie to dziś elementy obowiązkowe. 

Catering Równość - Bio

Społeczna firma cateringowa oferująca usługi w Krakowie od 2014 roku. Działała na rzecz zawodowej reintegracji osób wykluczanych społecznie, mającej na celu odbudowę i podtrzymanie zdolności do samodzielnej pracy. Siły pracowników chorujących psychicznie aktywizowanych zawodowo łączy z wykwalifikowaną kadrą menedżerską odpowiedzialną za dział przedsiębiorczości, profesjonalnymi szefami kuchni, a także z osobami zajmującymi się działaniami marketingowymi. Catering Równość zajmuje się obsługą szkoleń, konferencji, oraz bankietów. Realizuje przyjęcia okolicznościowe, firmowe spotkania i wydarzenia plenerowe. Świadczy usługi w swoim lokalu oraz na terenie Krakowa. Swoją ofertę kieruje do klientów indywidualnych, a także instytucjonalnych.

pokaż metkę
Autor: Kraków Convention Bureau
Osoba publikująca: Małgorzata Rajwa
Podmiot publikujący: Biuro Kongresów
Data publikacji: 2023-11-27
Data aktualizacji: 2023-11-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź